HoekLoos. Een traditie van bono Frans Assenberg In de eerste halve eeuw van z'n bestaan produceerde W.A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek aan de Schiedamse Havenstraat 135 miljoen kubieke meter zuurstof. Hoeveel zuurstof, stikstof, argon en de vele andere gassen zijn geproduceerd de laatste vijftig jaar is niet bijgehouden. Mogelijk miljarden kuub. Wel is bijgehouden hoe oud HoekLoos is: dit jaar honderd jaar. Jammer genoeg veranderde de naam HoekLoos per 1 jan 2007 in Linde Gas Benelux. Niettemin heeft het bedrijf een prachtige historie en is het een begrip in Schiedam en omgeving. De grondlegger van de onderneming, Willem Adriaan Hoek ging op 1 oktober 1907 met zijn bedrijf van start in een uitgebroken branderij aan de Buitenhavenweg en met aanmoediging en financiële steun van de heren Van Rietschoten en Slotboom, de grondleggers van het Rotterdamse Van Rietschoten en Houwens. Hoek werd in 1870 in Goes geboren en behaalde in Bingen zijn ingenieursdiploma. Hij vestigde zich in Rotterdam en introduceerde daar als constructeur/uitvinder een bijzonder type stoomsleperswagen. Hiermee legde hij de basis voor de latere fabriek in Schiedam. De stoomsleperswagen werd aanvankelijk enthousiast ontvangen en leverde hem een opdracht op voor de bouw van zes van dergelijke voertuigen. Zijn voorzichtigheid - met deze wagens was immers nog geen ervaring opgedaan - noopte Hoek ertoe eerst twee proefexemplaren te bouwen. Tegenslagen bleven echter niet uit. Technisch waren er heel wat problemen te overwinnen en bovendien won de benzinemotor zo snel terrein, dat de productie van zes wagens niet eens werd gehaald. Slechts vijf Musis 132 De stoomsleperswagen van W.A. Hoek, Collectie Frans Assenberg

Musis | 2007 | | pagina 132