Waar ligt de oudste burcht van Holland? Tim de Ridder In Vlaardingen wordt gezocht naar de plaats waar de burcht van Dirk IIIgraaf van Holland zich zou kunnen bevinden. Grondradaronderzoek zou mogelijk uitsluitsel kunnen geven. Grondradar of georadar (Ground Penetrating Radar, GPR) is een meettechniek wordt onder andere toegepast om structuren in de ondergrond in beeld te brengen. Afhankelijk van de ondergrond kan tot 15 meter diep worden gemeten. Door signaalveranderingen en reflecties worden afwijkingen gevisualiseerd en worden herkend als object, holle ruimte, laagscheiding of als resten van vroegere gebouwen. De burcht van Dirk III, door zijn tegenstanders als een rover afgeschilderd, maar in werkelijkheid een zeer vroom man die -uitzonderlijk in die tijd - tweemaal een pelgrimage ondernam naar Jeruzalem, was naar alle waarschijnlijkheid een motteburcht, waarbij de palissade of gemetselde stenen kraag op een kleine ronde heuvel (de motte) was geplaatst. Leiden heeft een gerestaureerde burcht die tussen 900 en 1150 in verschillende stadia is gebouwd en aldus een indruk kan geven van de burcht van waaruit Dirk III succesvol slag leverde met de Duitse keizer. Het was 29 juli 1018. Er stond een ramp te gebeuren. Vanuit het Merwedegebied vluchtten boeren met kleine snelle bootjes gehaast richting Vlaardingen. Enkele lieden hadden gezien hoe het naderende onheil zich aankondigde op de rivier de Merwede. Een grote vloot van schepen met soldaten zakte de Merwede af. Deze - Duitse keizerlijke vloot - was op weg naar Vlaardingen om daar graaf Dirk III van Holland aan te pakken. Volgens diverse buitenlandse, zeer gekleurde en dus niet bepaald betrouwbare, bronnen had de graaf dit geheel aan zichzelf te danken. De graaf zou schepen plunderen die onderweg waren van de keizerlijke handelsplaats Tiel naar Engeland. Dat scheelde niet alleen aan handel, maar ook aan belastingcenten. En dat was nog niet het enige! Hoewel graaf Dirk III als leenman ondergeschikt was aan de Duitse keizer, was daar in de praktijk weinig van te merken. Dirk had zijn oog laten vallen op de wildernis rond de Merwede. Zijn ondernemende geest had hem ingegeven om de plaatselijke bewoners gebieden toe te wijzen die ontgonnen konden worden. De bewoners kregen een grote mate van vrijheid van Dirk. Daarvoor in de plaats vroeg Dirk van de opbrengsten een percentage, de zogeheten cijnzen of tienden. Er was echter een probleempje. Het gebied waar Dirk en zijn Friezen waren neergestreken werd door de bisschoppen van Utrecht, Trier en Keulen betwist. Het was bisschop Adelbold van Utrecht, die de hulp van de Duitse keizer inriep met als gevolg dat deze in 1018 zijn neef Dirk de opdracht gaf om zijn vesting bij Vlaardingen te ontruimen. Inplaats van te gehoorzamen trok Dirk zich echter op zijn burcht terug, en de keizer kon nu niet anders dan een leger onder leiding van hertog Godfried I van Lotharingen op hem af te sturen. Ondertussen wachtte een gewaarschuwde Dirk III in zijn burcht het naderende onheil af. Het keizerlijke leger ging ter hoogte van Vlaardingen aan wal en trok volgens overlevering op in de richting van de burcht. Alles ging voorspoedig tot het leger gehinderd werd door een grote gegraven waterpartij die hen scheidde van de burcht. Hertog Godfried liet zich niet van zijn stuk brengen en besloot om met een omtrekkende beweging een doorgang te zoeken in de waterpartij. En toen gebeurde er iets volkomen onverwachts wat een dramatische wending veroorzaakte. Terwijl hertog Godfried bezig was met een omtrekkende beweging riep één van Dirk's mannen in de achterhoede tegen de keizerlijke soldaten dat hun hertog op de vlucht geslagen was. Terwijl ze met een overweldigende meerderheid waren en niet konden verliezen, sloeg vreemd genoeg toch de paniek toe bij de soldaten. Ze vluchtten hals 137 Musis

Musis | 2007 | | pagina 137