Exclusief op maat Froukje Holtrop Diana van Golden (29), Marije Cnossen (23) en Charlotte Vonkeman (25) studeerden vorig jaar af aan de Willem de Kooning Modeacademie in Rotterdam. Niet lang daarna richtten ze hun eigen label XS-M-L op en onlangs toonden ze hun eerste collectie van zowel mode en accessoires als In het midden van de ruimte staat een lange tafel met een wit gebruiksvoorwerpen in de Schiedamse Galerie Emmy kleed. Daarop staan de naaimachines die ze wel gebruiken, Miltenburg. een theeservies, die zowel dient om met de bezoeker thee uit allerlei objecten die iets met textielbewerking te maken hebben, zoals een mangel en een breimachine, waarvan later blijkt dat kunstenaar Wout Rockx de normale werking van de voorwerpen heeft veranderd. De breimachine zit met draden vast aan de muur, en een ander apparaat draait een strook stof om zijn eigen as en weer terug. Drie elegante dames, gekleed in dezelfde jurk, maar elk anders gedragen, heten je bij binnenkomst welkom in de ruimte waar zij tijdelijk zijn neergestreken. De galerie is omgetoverd tot een universum waar alles door het trio XS-M-L is vormgegeven, van het kleinste ringetje tot aan de gehele presentatie. Er heerst een gemoedelijke en ontspannen sfeer in de ruimte waar ze werken, presenteren, vertellen en verkopen. Voor de hoge ramen hangen stroken pastelkleurige stof gedrapeerd alsof ze te drogen hangen. Kledingstukken van dezelfde stof hangen in de voorste ruimte heel huiselijk aan de lijn. Boven de gootsteen hangen scharen in verschillende maten en er staat een kast met werkgerei. In de ruimte staan te drinken, als om de gehele presentatie een huiselijke sfeer te geven en ook om het thema van de collectie gebruiks voorwerpen in te leiden of kracht bij te zetten. Want hoe langer je aan tafel zit en om je heen kijkt hoe meer theeserviesonderdelen je terugziet in de ontwerpen om je heen. Boven de tafel bijvoorbeeld hangen lampen die bestaan uit omgekeerde theekopjes en schoteltjes die met elkaar verbonden zijn met draden. De kopjes fungeren als kap en de schoteltjes in het schijnsel van het licht als presenteerblaadjes voor hun kleinste ontwerpen, zoals ringetjes en knoopjes. En dan zie je op een van die schaaltjes een ring liggen met een poppentheepotje er op en een ander met een poppentheekopje. Briljant! En ook blijken de plooien van het Musis 140 Diana van Golden, Marije Cnossen en Charlotte Vonkeman in Glarie Emmy Miltenburg, Foto's Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 140