tafelkleed in de hoeken bij elkaar gehouden te worden door schoteltjes waarin vier gaten zijn geboord en daardoor de vorm hebben van een grote knoop. Klein wordt groot en groot wordt klein, maatvoering is belangrijk bij XS-M-L. Letterlijk, als het gaat om het formaat van de dames zelf, en in figuurlijke zin wat betreft de schaal waarop ze werken. Zo staat XS, extra small, voor de Schiedamse Diana van Golden. Ze is klein van stuk en werkt het meest op de vierkante millimeter. Diana maakt de kleine accessoires of de nauwkeurige afwerking van grotere ontwerpen van de anderen. "Als er iets priegeligs gemaakt moet worden dan doet Diana dat, die vindt dat leuk en is er goed in", vertelt Marije Cnossen. Als langste van de drie staat Marije zelf voor de L, maar wat ontwerpen betreft is zij meer de producten kan verkopen. En zo hebben de dames elk hun eigen specialiteit en werkgebied en een eigen rol binnen het collectief. Terwijl Diana eerst naar de PABO en daarna op reis ging, studeerde Charlotte communicatiewetenschappen en bestuurskunde en zat Marije gewoon nog op de middelbare school. Diana komt uit een artistiek gezin, haar vader is kunstenaar Daan van Golden, onder andere bekend van de fotoserie Youth is an Art, waarin hij zijn dochter Diana van haar geboorte tot aan haar achttiende fotografeerde. Het kunstenaarsbloed kroop waar het niet gaan kon en zo ging Diana alsnog naar de academie. "Ik maakte vroeger al poppenkleertjes, dus toen ik eenmaal besloot om naar de academie te gaan lag mode wel voor de hand", zegt ze. Ook Charlotte kwam er tijdens haar studie Communicatie- De kopjes fungeren als kap en de schoteltjes in het schijnsel van het licht als presenteerblaadjes voor hun kleinste ontwerpen, zoals ringetjes en knoopjes. En dan zie je op een van die schaaltjes een ring liggen met een poppentheepotje er op en een ander met een poppentheekopje. Briljant! van de middenmaat, de menselijke maat. Zij ontwerpt kleren, maar had net zo goed interieur-ontwerpster kunnen zijn. "Diana en Marije zijn de naaisters van de drie, zij hebben zich tijdens hun opleiding daarin gespecialiseerd", vertelt Charlotte Vonkeman over haar collega's. Charlotte zelf werkt meer op macroniveau: "Ik heb me meer beziggehouden met mode op zich, welke plaats die neemt in een samenleving en 'forecast', daar waar het naartoe gaat". Binnen het collectief let Charlotte dan ook meer op de algehele presentatie. "De ontwerpen moeten bijvoorbeeld samen een mooi geheel vormen, maar ik let ook op of een ontwerp technisch mogelijk is, of het werkt." Maar ook op de presentatie van XS-M-L zelf, Charlotte maakt de website, de visitekaartjes en denkt na over hoe XS-M-L ook wetenschappen en Bestuurskunde achter dat de kunst academie haar beter zou liggen. Marije, de jongste van de drie, had die omwegen niet nodig. Op haar zeventiende begon ze al op de modeacademie, ook al wist ze niet of ze moest kiezen voor mode of interieur, maar dat komt bij XS-M-L, dat zowel mode als interieurvoorwerpen maakt, goed van pas. Op de academie leerden ze elkaar kennen. Ze konden het goed met elkaar vinden en wilden het liefst ook samenwerken. "Het mocht eigenlijk niet, maar daar waar het wel kon werkten we samen." Het lag dan ook voor de hand dat ze hun samenwerking na de academie zouden voortzetten. Hun atelier is in de binnenstad van Rotterdam. "Het is in het 141 Musis

Musis | 2007 | | pagina 141