Tot de tradities die het Streekmuseum Jan Anderson in stand wil houden horen de met regelmaat terugkerende tentoonstellingen over de Vlaardingse Geuzen en het Geuzenverzet aan het begin van de Tweede Wereldoorlog. Daarom richt het Streekmuseum Jan Anderson tot 26 mei de aandacht op deze verzetsgroep die - hoewel betrekkelijk onschuldig - meedogenloos werd aangepakt. Tegen achttien van hen werd de doodstraf geëist. Direct na de Tweede Wereldoorlog werden de lichamen van de vijf op de Waalsdorpervlakte bij Scheveningen geëxecuteerde Vlaardingse Geuzen herbegraven in een eregraf op de begraafplaats Emaus. 1 Geuzen van het eerste uur, Kees van Aken en Ary Kop in het tenue van wandelsportvereniging Flardinga. Veel Geuzen kwamen voort uit Flardinga. Ze konden zonder al te veel verdenking lange wandeltochten maken in bezet Nederland en zo informatie verzamelen voor de Engelsen. Het tweetal staat precies voor het Vlaardingse stadhuis waar ze later zouden worden opgesloten. De achttien grijze stenen die nu vanaf het Geuzenmonument naar het oude stadhuis lopen, verwijzen naar die gebeurtenis en naar de achttien Geuzen die ter dood werden veroordeeld. Drie van hen kregen gratie omdat ze nog minderjarig waren. Drie Februari-stakers moesten hun plaats innemen. 2 Pas later is bekend geworden dat niet alleen vanuit Flardinga Geuzen werden gerekruteerd. De Vlaardingse Burgerwacht leverde zelfs nog veel meer vrijwilligers voor de eerste verzetsgroep van Nederland. De Burgerwacht ontstond in 1918 na de mislukte revolutie van Pieter Jelles Troelstra. In februari 1919 werd de Vlaardingse afdeling opgericht. Zij moesten, zo was de bedoeling, optreden bij mogelijke ongeregeldheden in de stad. 3 De latere Geus Gerrit v.d. Willik (links) bewaakt samen met een ander lid van de Burgerwacht de Vlaardingse telefooncentrale, in de meidagen van 1940. Hier is tegenwoordig het Vlaardings Museum gevestigd. Vanuit dit gebouw maakte V.d. Willik snel foto's van de luchtgevechten boven de stad. Van hem heeft Streekmuseum Jan Anderson een foto van condensstrepen, waarschijnlijk van Duitse vliegtuigen: het was knippen en gauw weer wegwezen. Het museum heeft ook zijn revolver gekregen, waarmee hij de telefooncentrale bewaakte. 4 Een zeldzame foto van Bernardus IJzerdraat, de oprichter van de Geuzen, en zijn vrouw tijdens het restaureren van een wandtapijt. IJzerdraat, die in Schiedam op 15 mei 1940 het eerste Geuzenbericht schreef, woonde aanvankelijk in Dinxperlo dat vlak bij de Duitse grens ligt. IJzerdraat was voor de oorlog al bang voor een Duitse inval en hij besloot naar het Westen te verhuizen. IJzerdraat was ook een oud leraar van de kweekschool. Zo kwam hij in contact met de latere Vlaardingse Geus Jan Kijne die vertegenwoordiger was in schoolboeken en ook lid was van Flardinga. 163 Musis

Musis | 2007 | | pagina 163