Schiedam Oost krijgt eindelijk geld om de wijkverbetering nu 'ns goed aan te pakken. Niet al te veel natuurlijk, want ook andere stadsdelen vragen om aandacht. Met enige overdrijving kan worden gezegd dat 'Oost' in enkele jaren in verval is geraakt. En ernstig. Cornelia Montfoort geboren en getogen in Nieuw Mathenesse ging er na jaren weer 'ns kijken. En schrok hoe ze haar oude buurt aantrof: verwaarloosd, vervuild en zonder een spoortje trots van de bewoners. Het zullen niet de 'grote monden zijn' die het eerste aan de beurt komen waar de grootstedelijke beurs open gaat voor herstel van 'oost', inmiddels de meest bedreigde stadswijk van Schiedam. Dit althans zegt de verantwoordelijke wethouder Maarten Groene. Het zijn pittige woorden die hij sprak voor de immer bereidwillige camera van LookTV, die daaraan niets had toe te voegen. Ook geen beelden van hoe 'oost' er nu feitelijk voor staat. Nog geen generatie geleden stond de buurt bekend om z'n sociale samenhang en saamhorigheid. Het 'opzoomeren' was bepaald geen uitvinding van de bewoners van deze stadsuitleg. Maar er was genoeg om trots op te zijn. De diagonaal van stadssingels die in de wijk de oude loop volgde van een vroeger veenstroompje gaf hier en daar een parkachtig accent. Het straten- en verkavelingsplan geeft de buurt een heldere structuur en is in het grondplan verreweg het aantrekkelijkst van alle oudere stadsvernieuwingen. Ook het welvaarts- en opleidingspeil liet lange tijd niets te wensen over. Oost was de wijk van witte boorden en geschoolde arbeiders met een stevige cohesie die zich zowel uitte in hechte organisaties als het Singelkwartier dat 'eigen' kampen organiseerde voor de jeugd en zich actief inzette voor wijkactiviteiten, goede schoolvoorzieningen, zelfs een tweetal parochiekerken: de Singelkerk, thans basiliek en de Heilig Hartkerk aan het Rotterdamse Pinasplein, die zich Musis 166 Archief Hoogheemraadschap Delfland

Musis | 2007 | | pagina 166