Die buurten zijn door gemiddelde, dus karakterloze nieuwbouw vervangen en hebben hun oorspronkelijke karakter verloren. Intussen is de metro doorgetrokken en heeft het station Schiedam Centrum daarvoor ten vierde male een gedaanteverwisseling ondergaan, tegelijk met de bebouwde omgeving die aan een derde leven begint. Nieuwland dat na de oorlog is gebouwd voor wat toen de kleine middenstand heette, onderwijzers, geschoolde arbeiders, politieagenten en kantoorbedienden, was na de demografische revolutie van de afgelopen tientallen jaren dringend aan herinrichting toe en heeft nu stations van de metro. Het Land van Belofte tussen de Kreupelstraat en de Broersvest, dat tientallen jaren braak heeft gelegen, is eindelijk bebouwd en met Sveaparken is in Kethel een wijk verrezen, waarvoor het Zweedse wonen als voorbeeld heeft gediend. Het Stadhuis op de Grote Markt heeft zijn functie verloren en herbergt nu een restaurant, en parken als het Beatrixpark en de groenstrook tussen de Nieuwe Waterweg en de Havendijk zijn sinds jaar en dag in de zomer populaire picknickplekken voor Turkse Schiedammers. Zomaar wat voorbeelden van het veranderend stadsgezicht in de tweede helft van de 20ste eeuw. Er zijn nog twee generaties Schiedammers die dat hebben meegemaakt, maar voor jongeren is het geschiedenis, waarover ze lezen in Scyedam of Musis, of horen vertellen door hun ouders, buren of collega's, en de nieuwkomers van overal en nergens weten niet beter of het is altijd zo geweest. Gelukkig zijn er ook plekken en gebouwen die niet veranderen of tenminste niet onherkenbaar worden. Het stadhuis is geen stadhuis meer, maar is wel gerestaureerd en ligt in volle glorie op de Grote Markt die ook nauwelijks door vernieuwingen is aangetast en de sfeer van eeuwen ademt. Dat geldt ook voor de Oude Sluis en de Lange Haven, waar de Schiedamse geschiedenis haast pand voor pand zichtbaar is, hoewel ook daar de bestemming van veel panden is veranderd. De Korenbeurs heeft zijn functie als beurs en centrum van de gedistilleerdindustrie lang geleden verloren, en staat na een periode als zetel van een tafeltennisvereniging en een kort en mislukt intermezzo als lifestyle-centrum, voor een onzekere toekomst. In de panden van v/h drukkerij Roelants en de Openbare Bibliotheek, die beide herinneren aan de culturele en economische geschiedenis van Schiedam in de 19de en 20ste eeuw, komen dure appartementen. De geest van de tijd kon zich niet duidelijker manifesteren. En zo, of vergelijkbaar, is het overal. De Grote Kerk is een onwrikbaar baken in de omringende triestheid en van de Broersvest, waaraan in de 17de eeuw Musis 172 Marius Jansen, ets Zijlstraat, richting Breedstsraat met de molen De Vrijheid 1924, Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2007 | | pagina 172