Fair Play belang bij een economisch interessante invulling. En we kennen de interesse van een exploitant. Dat zou Hommerson kunnen zijn. Maar zo ver zijn we nog niet." 'amusementsmachines' en tegenwoordig beschikt het concern ook over een vastgoedpoot die hele winkelcentra overneemt. Het concern van vermaakindustriëlen is voor Vlaardingen een interessante marktpartij en daarom sprak het college van burgemeester en wethouders anderhalf jaar geleden al een voorkeur uit voor de komst van een bioscoop en speelautomatenhal in het voormalige warenhuis van V D aan het Veerplein. Op de begane grond hadden zich intussen de Hema, het Kruidvat, de Kijkshop en kledingzaak Charles Vögele gevestigd, maar de verdiepingen erboven staan voor het overgrote deel leeg. Het college was enthousiast, maar behalve de altijd nog invloedrijke fractie van ChristenUnie-SGP voelde ook het CDA niets voor een 'hal vol gokmachines' - liever zag toenmalig CDA-fractieleider Cees Oosterom appartementen gerealiseerd in het gebouw aan het Veerplein, zei hij in februari 2006. Inmiddels is het CDA genuanceerder. Oosterom zit nu als wethouder in het college, met de portefeuille economie, en dan weet je wel hoe het gaat. Eerstverantwoordelijke wethouder is echter PvdA'er Hans Versluijs: "Ik verwacht vóór de zomer de uitkomst van het haalbaarheidsonderzoek. Daarin moeten niet alleen de vragen zijn beantwoord over een haalbare exploitatie, maar ook willen we gedetailleerd vernemen wat de effecten van een speelhal en bioscoop zijn op het verkeer, de ruimtelijke ordening en de veiligheid." Het haalbaarheidsonderzoek wordt uitgevoerd door de eigenaar van het voormalige V D-complex, te weten ING Real Estate Investment Management. De gemeente Vlaardingen levert contractueel ambtelijke ondersteuning. Volgens Versluijs is Hommerson nadrukkelijk geen partij, want ING noch de gemeente Vlaardingen wil het risico lopen van schadeclaims, waarmee De Vries Speelautomaten gedreigd heeft. De Vries maakte het CDA erop attent dat een amusementscentrum niet toegestaan is, want Vlaardingen heeft alleen een horecanota en geen verordening ingevolge de Wet op de Kansspelen. "Dat klopt," zegt Versluijs, "en daarom is het van de uitkomst van het haalbaarheidsonderzoek afhankelijk of we zo'n verordening gaan maken." Hans Versluijs ontkent dat er vertraging is ontstaan. "Wel is het zo dat onder het vorige college de indruk is gewekt dat de amusementshal nog in 2006 open zou kunnen, maar met alles respect, dat was natuurlijk flauwekul." Hij doelt op uitlatingen van toenmalig WD-wethouder Paul Scheffer, sinds juli 2006 burgemeester van Harlingen. De SP suggereerde vorig jaar dat er een innige relatie was tussen wethouder Scheffer en 'casinogigant' Hommerson, maar SP- fractieleider Arnout Hoekstra moest later toegeven dat hij dat niet uit eerste hand kon bevestigen. Het toont echter aan dat Vlaardingen van links tot rechts kritisch stond tegenover de komst van een speelhal. De huidige CDA-wethouder Oosterom sprak toen van een paard van Troje, omdat zonder goede regelgeving de komst van Hommerson meer financieel nadeel dan voordeel zou opleveren. Hoe kon de gemeente immers met een exploitant onderhandelen, als er nog geen verordening was om een speelhal mogelijk te maken? Andere kansspelbedrijven zouden het oneerlijke concurrentie kunnen vinden. Daar heeft het huidige college goede nota van genomen. Het college koos voor een plan van aanpak, dat zo min mogelijk risico's oplevert. Hans Versluijs: "ING heeft uiteraard Het wordt nog een spannende exercitie om in de Vlaardingse gemeenteraad een meerderheid te verkrijgen, zelfs als het haalbaarheidsonderzoek naar de combinatie van speelhal en bioscoop positief uitvalt. Groenlinks-fractieleider Jack Tsang spreekt van een koppelverkoop. Toch is zijn partij niet op voorhand tegen. "Ik vind het onzin om gokken te verbieden, terwijl alcohol overal mag vloeien en we weten dat alcohol verslaving omvangrijker is dan gokverslaving." Groenlinks heeft de suggestie gedaan om van de vijf beoogde filmzalen er één te reserveren voor betekeniscultuur en daar zou eventueel filmhuis 't Zeepaard onder kunnen vallen, indien er aan die zijde interesse is. Het is vanwege het haalbaarheidsonderzoek even stil wat de toekomst van het V D-gebouw betreft, maar de discussie zal oplaaien zodra de uitkomst bekend is en het college conclusies getrokken heeft. Dat zal voor de zomer zijn, verwacht wet houder Hans Versluijs. Het zal dus waarschijnlijk in dezelfde periode zijn, dat wethouder Menno Siljée in Schiedam de mogelijkheden met Monopole zal toelichten, op 10 juli. En dan weten Hommerson en Fair Play beide waar ze aan toe zijn. Zolang Hommerson op Vlaardingen gokt en Fair Play op Schiedam, zitten de kansspelketens elkaar niet in de weg. De markt is groot genoeg voor twee speelhallen of casino's ten westen van Rotterdam. Maar de bedrijven kunnen elkaar wel degelijk in de weg gaan zitten. Het project Schieveste voorziet in bebouwing rond het NS-station Schiedam-Centrum. Onderdeel van de plannen is een Urban Entertainment Center, een multifunctioneel complex met een bioscoop, detailhandel en vrijetijdsvoorzieningen in de multimedia-sfeer. De gemeente Schiedam stemde in december 2005 officieel in met het Urban Entertainment Center en werkt voor de realisatie samen met TCN Property Projects. Nu komt het: TCN is in gesprek met Hommerson om hier vorm te geven aan het thema multimedia en 'stedelijk vermaak'. Het kan natuurlijk de vastgoedpoot van Hommerson zijn, die hier in beeld is. En het ligt niet meteen voor de hand dat binnen het concept een speelhal of casino begrepen kan worden. Zou dat wel zo zijn, dan is er een probleem. Volgens wethouder Siljée voorziet de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) slechts in de vestiging van één speelhal in de stad. En Fair Play is er al. Ook als een verhuizing van Fair Play naar de Monopole alsnog mocht afketsen, dan is er nog altijd die relatief kleine vestiging op de Hoogstraat met z'n gezellige ambiance, gastvrije personeel en heerlijke versnaperingen. Voor een casino van Hommerson is dan geen plaats in Schiedam. Tenzij Fair Play na de eerste mislukte poging om zich op het Stadserf te vestigen ook een verhuizing naar de Monopole ziet afketsen... is het dan denkbaar dat Fair Play het in Vlaardingen gaat proberen - en dan bijvoorbeeld intekent voor het V D-complex, waarbij dan enerzijds de concurrentie wordt aangegaan met Hommerson om anderzijds Hommerson een kans te geven in Schieveste? "Daar hebben we geen zicht op," zeggen de wethouders. „Vlaardingen behoort beslist tot onze aandachtsgebieden," zegt Fair Play-directeur Mannheims. „Maar Schieveste ook. We weten dat de projectontwikkelaar met Hommerson afspraken heeft, maar dat belet ons niet om belangstelling te tonen. Laten we eerst zien hoe het met Monopole loopt en waar de heren Siljée en Groene op 10 juli mee komen. 185 Musis I

Musis | 2007 | | pagina 185