terug naar Vlaardingens onbevangen jaren pc. De toenmalige bevolking had maar weinig mogelijkheden tot vertier. Sport was verreweg de belangrijkste tijdspassering. Zo kon, in die vroege jaren zestig van de vorige eeuw, Vijfsluizen uitgroeien tot het centrum van het Vlaardingse uitgaansleven. Het park speelde een vooraanstaande rol in het leven van menige Vlaardinger. De een ging er zwemmen in het luxe buitenbad, een ander deed er aan atletiek of schaken. Er werd getafeltennist, gevoetbald, gepostzegeld. Voor de vrouwen werden er modeshows georganiseerd. Het was de tijd van kleinschaligheid. Van voorzichtige eerste kennismakingen met het buitenland. "De tijd van net vóór de Beatles en de Stones, de tijd van de eerste koelkasten en de eerste wasmachines," typeert Van der Linden. Vijfsluizen was ook het terrein waar landelijke, en zelfs internationale sportwedstrijden werden gehouden. Van der Linden herinnert zich atletiek- interlands die in Vlaardingen plaatsvonden en die hij later terugzag op het Polygoonjournaal in de bioscoop. Zulke wedstrijden waren enorm populair. Sommigen gingen enkel naar de bios om het beeldverslag te zien. "Bij zulke evene menten zat de Schiedamsedijk vol toeschouwers die geen kaartje hadden gekocht. Daar zat ik ook bij. Niet dat ik nou zo veel ophad met atletiek, ik was gewoon net als iedereen dol op de sensatie dat daar iets internationaals gebeurde." Het gebouw markeert de ontwikkeling die Vlaardingen na de Tweede Wereldoorlog doormaakte van vissersdorp tot industriestad. Shell speelde een vooraanstaande rol bij die gedaanteverwisseling. Het olieconcern is meer dan een vervuilende multinational: het is een vervuilende multinational met hart voor cultuur en ontspanning. Of was dat althans in de na-oorlogse periode. Shell behoorde tot de werkgevers die een vaderlijke zorgzaamheid voor hun personeel aan de dag legden. Het bedrijf schonk Vlaardingen behalve sportpark De Vijfsluizen ook de Stadsgehoorzaal en het Kolpabad en bouwde daarnaast verschillende woonwijken om de arbeiders uit de raffinaderij in Pernis te huisvesten. "Het was een heel dynamische periode eigenlijk," zegt Ben van der Linden. "Na de ellende van de voorbije oorlog verschenen de eerste tekenen van welvaart. De mensen begonnen weer in de toekomst te geloven. Er heerste een algemeen gevoel dat er iets moois stond te gebeuren. Het was een tijdperk vol verwachtingen." Dat optimisme straalt het verlaten sportcomplex nog steeds uit, meent hij. "Het heeft zijn zeggingskracht nooit ontleend aan hoogstaande architectuur. Eerder ademde het een sfeer van modernisme die iedereen aansprak. Het was nooit een mooi gebouw, wel een markant gebouw. Wat drijft hem om dit gebouw voor het voetlicht te halen? Is het nostalgie naar een voorgoed voorbije jeugd? "Nostalgie, welnee," antwoordt Van der Linden verwonderd. "Ik heb het prima naar mijn zin in deze tijd. Ik wil zeker niet proberen die jaren even terug te halen. Wat ik wel wil, is een brug slaan naar die tijd. Op Vijfsluizen kreeg het na-oorlogse Vlaardingen vorm. De huidige stad is als het ware in die tijd geboren. Voor veel van wat er nu in Vlaardingen gebeurt, werd daar de kiem gelegd." Daarnaast biedt De Laatste Ronde hem de gelegenheid te laten zien dat geslaagd amusement niet afhangt van de formule 'groot, groter, grootst' ofwel de Van den Ende-denkfout, in het Van der Linden-idioom. "Je hoeft geen vliegtuig op het podium te laten crashen om het publiek een fijne middag te bezorgen," vindt hij. Zulke spectaculaire stunts waren in de tijd waarvan De Laatste Ronde de echo wil zijn, trouwens nog helemaal niet mogelijk. Het uitgaande publiek was nog met weinig tevreden. Ook dat wil de organisator laten doorklinken in het programma. Om zijn doel te realiseren formeerde de Vlaardingse musicus een comité van aanbeveling met klinkende namen als (inmiddels oud-) Tweede Kamerlid Fadime Örgü, architect Ashok Bhalotra en Bert van Meggelen, de grote man achter het evenement Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001. Van der Linden is inmiddels al twee jaar bezig met de voorbereidingen. Hij begon met het zoeken naar beeldmateriaal over de Niet dat ik nou zo veel ophad met atletiekik was gewoon net als iedereen dol op de sensatie dat daar iets internationaals gebeurde Wederopbouw-periode in Vlaardingen. Startpunt was het gemeentearchief aan het Emaus, maar daar vond hij niet alles wat hij meende nodig te hebben. Zo kwam hij in Hilversum terecht, in de archieven van het Polygoonjournaal en die van de omroepen. Bij de AVRO vond hij een programma waarin omroepster Lonneke Hoogland - haar ouders hadden een boekwinkel op de Schiedamseweg - een piepjonge Willeke Alberti interviewt over haar toen net uitgebrachte eerste singletje. Een ander fragment bevat een reportage van dezelfde Lonneke over het in die dagen onwaarschijnlijk populaire verschijnsel bermtoerisme. Op andere beelden neemt de jeugdige NOS-verslaggever Joop van zijl de Vlaardingse schaatser Rudi Liebrechts een interview af over het behalen van een bronzen medaille op de wereldkampioenschappen. Verder zijn ondermeer een bokswedstrijd te zien met Louis van Sinderen in het Feijenoordstadion en NTS-journaalbeelden van de vermaarde voetbalwedstrijd Fortuna Vlaardingen-DHC. Particuliere archieven maakten de beeldenverzameling compleet. In totaal bracht Van der Linden 32 items bijeen. Samen geven ze naar zijn idee een goede indruk van Vlaardingen en de Vlaardingers kort na de oorlog. Wat mogen de bezoekers van het evenement op zondag middag 1 juni 2008 nog meer verwachten? Op het veld wordt een groot, overdekt podium van twintig bij tien meter gebouwd. Het podium komt zo te staan, dat het het achterliggende gebouw niet aan het oog onttrekt. "De sporthal is het middelpunt van het feest, dus die gaan we niet afdekken met een grote zwarte doos." Naast het podium worden grote LED-schermen geplaatst waarop de films worden vertoond. Het publiek kan het evenement volgen vanaf een eveneens overdekte tribune met 3000 zitplaatsen. Wie geen kaartje kan bemachtigen of fysiek niet in staat is het evenement bij te 201 Musis

Musis | 2007 | | pagina 201