De laatste ronde wonen, kan het programma volgen via Internet. De Laatste Ronde wordt live uitgezonden, zodat ook geëmigreerde Vlaardingers kunnen meegenieten. Alle artiesten en medewerkers hebben Vlaardingse wortels, tot aan de cameramensen toe. De muziek wordt verzorgd door onder anderen The Amazing Stroopwafels, Fungus, Marjolein Keuning, het shantykoor Vlaardingen met het combo van Dick Borst, Bas van Toor op zijn mondharmonica, de showkorpsen Thalita en Liberté en het dameskoor Uit Volle Borsten. Andere grootheden op Van der Lindens namenlijstje zijn de Ashton Brothers met Pepijn Gunneweg, Martin Eden, journaallezeres Astrid Kersseboom, de Moskou-correspondent van de NOS Peter d'Hamecourt, de acteurs Eric Schneider, Sjoerd Pleysier en Mary-Lou van Stenis plus een groot aantal sportlieden onder wie Fortuna-midvoor Jan Bouman en oud-secretaris Carel Akemann, de gewezen teammanager van het Nederlands Elftal. Oud-voetballers uit de competitie waarin Fortuna kampioen werd treden aan voor een strafschoppenwedstrijd. In het doel staan de keepers van toen: Peter Eikelenboom en Leen Barth. Oud-scheidsrechter Martin Banet en grensrechter Rob Brekelmans leiden de wesdstrijd. Tussen de optredens door interviewt Karei van de Graaf coryfeeën uit de glorietijd van De Vijfsluizen. In het gebouw wordt een expositie ingericht met als centrale thema's de betekenis van de industrialisering voor het na-oorlogse Vlaardingen en de geschiedenis van Fortuna Vlaardingen. Het programma begint om half drie en zal rond de klok van zes uur zijn afgelopen. Slotnummer is een door Ben van der Linden speciaal voor de gelegenheid geschreven lied 'Vlaardingen Boven', op muziek van Raymond van 't Groenewoud. Voor de sponsoring van het evenement wordt onderhandeld met onder anderen de gemeente Vlaardingen, Shell, het Fonds Schiedam Vlaardingen eo en de provincie Zuid-Holland. De naar Assen uitgeweken schrijver en dichter Lévi Weemoedt levert ook een bijdrage aan het programma, maar zal waarschijnlijk niet lijfelijk aanwezig zijn. Van der Linden: "Hij is nou eenmaal een gigantische zenuwpees, hij wil liever niet optreden voor zo'n grote menigte. Hij geeft gewoonlijk de voorkeur aan een klein zaaltje. Dus heb ik voorgesteld dat ik met hem de stad in ga en van tevoren dingen op video opneem, die we tijdens De Laatste Ronde vertonen. Ik ben blij met die oplossing, want zonder een bijdrage van hem zou het programma niet compleet zijn." De sleutelrol in De Laatste Ronde is weggelegd voor de vroegere voetbalvereniging Fortuna. Als jongen was Ben van der Linden overtuigd aanhanger van deze vermaarde club, die speelde op een veld aan de Floreslaan (de huidige Marathonweg). Hij sloeg geen wedstrijd over en behoorde uiteraard tot de 14.000 toeschouwers die in 1962 de beslissende wedstrijd tegen DHC bijwoonden, een match die de Vlaardingers op de rand van de Eredivisie bracht. De sfeerr ond die wedstrijd noemt hij typerend voor die jaren. "Het was een en al gemoedelijkheid. Er waren vier politieagenten om die enorme mensenmassa in toom te houden en het verkeer te regelen, en die agenten kwamen in de rust van de wedstrijd allemaal thee drinken in de kleedkamer omdat ze niks te doen hadden." Hij hoopt dat De laatste Ronde op zo'n zelfde wijze zal verlopen. Het moet een middag worden met louter gezelligheid, zonder incidenten en met een ontspannen publiek. Simpele details als een tribune zonder kuipstoeltjes, zodat de bezoekers min of meer gedwongen worden op de banken dicht tegen elkaar aan te kruipen, moeten de sfeer van eendracht en collectief plezier scheppen die zo kenmerkend was voor de Wederopbouw. Het evenement wordt doelbewust redelijk simpel van uitvoering gehouden. "Een spectaculair muziekfestijn neerzetten kan iedereen. Bovendien is dat al heel dikwijls gebeurd. De vraag is ook maar of je daar het publiek nou zo'n plezier mee doet. Als je je afvraagt wat een publiek nou echt leuk vindt, kom je altijd uit op gezelligheid: ze moeten het samen gezellig hebben gehad. Dan is hun avond geslaagd. Het programma is bedoeld om mensen dat gevoel te laten beleven. Het fijn met elkaar hebben. Ik wil niet dat men daar als consument binnenkomt. Het moet een beetje bewust publiek zijn. Daarom is De Laatste Ronde ook niet gratis. Bezoekers moeten gewoon betalen. Zelfs als ik een paar miljoen euro aan sponsorgelden had, zou ik ze nog laten betalen. Bij iets wat gratis is zijn mensen minder gemotiveerd." De samenstelling van het programma houdt automatisch in dat de gemiddelde leeftijd van het publiek enigszins aan de hogere kant zal liggen, geeft de musicus toe. Maar, belooft Ben van der Linden, er kunnen meer generaties lol beleven aan dit programma dan enkel degenen die jong waren in de jaren zestig. "Er zitten zoveel verschillende elementen in, dat iedereen wel een relatie met het hedendaagse Vlaardingen zal kunnen ontdekken." 203 Musis Voormalig Shellcomplex, foto: Cornelia Montfoort

Musis | 2007 | | pagina 203