Waarom Aleide? Een verantwoording vooi Jeroen Rodenburg Waarom AleideOf beter: waarom is een nieuwe, uitgebreide studie naar Aleide van Henegouwen wenselijk? In de historische literatuur komt ze nooit uitgebreid aan bod. Dit is spijtig, zoals wij kunnen opmaken uit de woorden van Frits van Oostrom, 'want Aleide was een tante van formaat. Het moet waarschijnlijk mede uit onze nogal masculiene kijk op de geschiedenis worden verklaard dat aan deze indrukwekkende vrouw nog nooit een afzonderlijke studie werd gewijd. Aan Aleides levensverhaal kan het niet liggen; dat is er veelbewogen genoeg voor'. En veel bewogen was het zeker! Aleide was zes jaar lang als ruwaardes de hoogste gezagdraagster in Holland en Zeeland en voerde gedurende de kinderjaren van haar zoons de strijd tegen het Vlaamse gravenhuis Dam pier re aan. Helaas is 'veelbewogenheid' op zichzelf nog geen goede reden om een diepgaande studie te rechtvaardigen, zelfs niet na de opmerking van een gerenommeerde medioneerlandicus als Van Oostrom. Allereerst dient de vraag te worden gesteld waarom een onderzoek naar Aleide wenselijk is. De oproep van Frits van Oostrom geeft een eerste antwoord. Er moeten echter veel meer vragen worden gesteld samenhangend met het historische, historiografische én het hedendaagse, maatschappelijke, belang van een dergelijk onderzoek. Maar vragen zijn er genoeg. De verschillende artikelen van Jeroen Rodenberg in dit nummer bevatten alleen maar vragen, die met elkaar duidelijk maken dat Aleide, de zuster van Roomskoning en graaf van Holland Willem II en schenkster van een eerste stadsrecht aan Schiedam inderdaad een tante van formaat moet zijn geweest. En een middeleeuwse vrouw die veel diepere sporen in de geschiedenis heeft achtergelaten dan tot nu toe gemakshalve werd aangenomen. Musis 256 In de historische literatuur komt Aleide regelmatig aan bod. Toch blijft zij in bijna alle gevallen een figuur in de marge. Door de één wordt ze voorgesteld als een belangrijke politieke pion in handen van haar broer, Roomskoning Willem II in diens conflict met Margaretha van Vlaanderen. Door een ander wordt een beeld geschetst van een weinig invloedrijk politiek figuur tijdens de jeugdjaren van Floris V, de schakel tussen Holland, Zeeland en Henegouwen. Altijd worden deze ontwikkelingen beschreven met 'de heren' in de hoofdrol en Aleide als medespeelster. Brononderzoek geeft echter een heel ander beeld van deze persoon te midden van de politieke ontwikkelingen in de lage landen van de dertiende eeuw. In de bijrol die de historiografie Aleide toedicht wordt zij weinig belangwekkend genoemd of afgedaan als een speelster in het politieke veld die meer fouten op haar naam heeft gebracht dan goeds heeft verricht. Dit beeld, door Hugenholtz in de jaren '70 reeds geschets en nagevolgd door onder andere de brenger van Geschiedenis van Schiedam Van der Feijst, kan aangevuld en bijgesteld worden op basis van nieuwe onderzoeksresultaten. Diepgaand brononderzoek zal verder recht doen aan Aleide zelf. Maar, juist op zeer concrete terreinen, zoals de vroegste stadsgeschiedenis van Schiedam en kerkelijke ontwikkelingen binnen en buiten de stad, liggen nog zeer veel vragen open. De antwoorden zullen, naar stellig mag worden aangenomen, een nieuw licht werpen op de persoon, op de rol die een vrouw in de Middeleeuwen kon spelen en op de stichting van Schiedam. In een eerste verkenning tekenen zich grofweg reeds vier gebieden af, waartussen Aleide de verbindende persoon was: het politieke gebied, haar rol op religieus gebied, Aleide als cultureel en literair geïnteresseerde vrouw en Aleide als schenkster van stadsrechten aan Schiedam. Deze gebieden zijn via Aleide nauw met elkaar verbonden en aangenomen mag worden dat onderzoeksgegevens op deze vier velden elkaar ondersteunen en kracht bijzetten. Aleide maakte haar intrede op het Europese politieke veld toen zij door haar broer, graaf van Holland en Roomskoning Willem II werd uitgehuwelijkt aan Jan van Avesnes. Hiermee raakte ze betrokken bij een politiek conflict dat de Noordelijke Nederlanden nog jaren lang bezig hield: het conflict tussen Holland en Zeeland en het machtige Vlaanderen. Graaf Willem II van Holland haalde met het uithuwelijken van zijn zuster een belangrijke bondgenoot binnen in zijn strijd tegen Vlaanderen, namelijk het Henegouwse geslacht Avesnes. Ook dit was verwikkeld in een conflict met de Vlaamse gravin Margaretha. Op kerstavond 1257 stierf Jan van Avesnes, zijn echtgenote achterlatend met zeven jonge kinderen én de onopgeloste Vlaams-Henegouwse successiestrijd. Vlak hierna stierf ook Aleide's broer, Floris, de voogd van haar neefje Floris V van Holland. Het overlijden van Floris zal Aleide overigens wel goed zijn uitgekomen. Betrokken in de strijd tussen de Dampierres en Avesnes trok zij vanuit Henegouwen naar haar geboorteland om zelf het voogdijschap over de jonge graaf op zich te nemen. Ze vestigde zich op het eiland Voorne waar ze bescherming genoot van de machtige Gheraert van Voorne en de Walcherse Nicolaas van Cats. In haar gevolg reisde als opvoeder van haar neefje Floris de Vlaamse koster Jacob mee. Deze Jacob nam de naam aan van zijn Hollandse woonplaats Maerlant (een vlek nabij de stad Brielle) en zou onder patronage van Aleide en opgedragen aan Nicolaas van Cats twee van zijn belangrijkste

Musis | 2007 | | pagina 256