Familieperikelen De oorzaken die aan het conflict tussen de Avesnes en Dampierres ten grondslag lagen zijn ingewikkeld al zullen Middeleeuwers de fijne nuances zonder nadere uitleg precies hebben begrepen. Margarteha II van Constantinopel (1202- 1280) was gravin van Vlaanderen van 1244 tot 1278 en gravin van Henegouwen van 1244 tot haar dood in 1280. Zij was de tweede dochter van graaf Boudewijn van Vlaanderen (als Boudewijn IX) en Henegouwen (als Boudewijn VI)Deze Boudewijn van Vlaanderen en Henegouwen werd in 1204 tevens gekroond tot keizer van Constantinopel, doch verdween zonder een spoor achter te laten in 1205. Na het overlijden van haar moeder in 1204 en het verdwijnen van haar vader liet de Franse koning Filips Augustus, Margaretha met haar oudere zuster Johanna in 1208 naar het hof in Parijs overbrengen om haar te onttrekken aan anti- Franse invloeden in Vlaanderen. Bij haar terugkeer in 1212 werd Margaretha toevertrouwd aan de Henegouwse ridder Burchard van Avesnes, met wie zij in 1215 op tienjarige leeftijd trouwde. Na een klacht van haar zuster, gravin Johanna verklaarde paus Innocentius III het huwelijk tussen Burchard en Margaratha tijdens het Vierde Lateraans Concilie van 1215 ongeldig. Burchard was namelijk tot subdiaken gewijd en behoorde dus tot de geestelijke stand. Maar de echtgenoten scheidden voorlopig niet. Pas in 1222 verliet Margaretha haar echtgenoot Burchard bij wie ze twee kinderen had, Jan en Boudewijn van Avesnes van wie de oudste, Jan een strategisch huwelijk zou sluiten met Aleide. Margaretha trouwde in het najaar van 1223 met Willem van Dampiene, een ridder uit de Champagnestreek, bij wie ze vier kinderen kreeg. Ten tijde van deze gebeurtenissen was de kinderloze Johanna van Constantinopel, de oudere zuster van Margaretha, die haar vaders titel had geërfd, gravin van Vlaanderen. Toen Margareta haar kinderloze zuster Johanna in 1244 opvolgde als gravin van Vlaanderen en Henegouwen, brak een strijd los tussen de kinderen uit Margaretha's beide huwelijken, de Avesnes en de Dampierres. Om het geschil te beslechten werd de Franse koning in 1246 met de arbitrage belast. Hij wees Vlaanderen toe aan Margaretha's zoon Gwijde van Dampierre en Henegouwen aan haar zoon Jan van Avesnes. Niettemin bleef de vete tussen de beide huizen voortwoeden, zelfs tot in de volgende eeuw. Margaretha zelf stond de gehele tijd aan de zijde van de 'Vlaamse' Dampierres. De 'Henegouwse' Avesnes verbonden zich door het huwelijk van Jan van Avesnes met Aleid van Holland met de Hollandse graven, die ongedaan wilden maken dat zij voor Zeeland leenhulde verschuldigd waren aan Vlaanderen. Zij betwistten ook het bezit door de Dampierres van Rijks-Vlaanderen, ojwel dat deel van Vlaanderen dat leen verschuldigd was aan de Duitse keizei: De Franse koning maakte van deze scheidsrechterlijke uitspraak gebruik om zijn positie te versterken. Hij brak de macht van het voordien als eenheid te beschouwen Vlaanderen- Henegouwen en hij bezorgde Vlaanderen meteen een vijand in de flanken, aangezien de Avesnes zich niet bij de uitspraak neerlegden. Op 29 december 1278 deed Margaretha in Vlaanderen troons afstand ten gunste van haar zoon Gwijde van Dampierre. In Henegouwen bleef zij met een onderbreking van de periode 1250 tot 1257 - waarin haar zoon Jan het bestuur voerde - zelf aan de macht tot aan haar dood in 1280. In dat jaar werd zij opgevolgd door haar kleinzoon Jan II van Avesnes. Haar zoon Jan I van Avesnes die door de Franse koning met Henegouwen begunstigd was en in 1250 daadwerkelijk het bestuur over Henegouwen verwierf, stierf in 1257. Ondertussen werden door diens huwelijk met Aleid van Holland, in oktober 1246 wel Henegouwen, Holland en Zeeland verenigd. De Franse koning kon tevreden zijn. Het rijke en machtige Vlaanderen werd ingeklemd door het minder aanzienlijke Henegouwen in het zuiden en het nog onbetekenende Zeeland en Holland in het noorden. t ACM) LUGrTMi.V: v Biüjj.y 'uis teMathene^ Tekening van het Huis Mathenesse of Riviere, Stedelijk Museum Schiedam 259 Musis

Musis | 2007 | | pagina 259