Case study Krabbeplas present De Krabbeplas is een deel van het recreatiegebied Midden Delfland en ligt tussen Vlaardingen en Maassluis en is recent vooral in het nieuws door de gewelddadige ruzies tussen vissers die eikaars stekkie pikken. Echter..., sedert vijf jaar wordt er in Case study Krabbeplas nagedacht over de vraag: Kun je verouderde landschappen nieuw leven inblazen door ze te gebruiken voor andere doeleinden, net zoals leegstaande fabrieken die hergebruikt worden Het uitgangspunt is dat de Krabbeplas, ooit ingericht als natuur- en recreatiegebied allang niet meer als zodanig functioneert. Musis 278 Met filosofische expedities (2002), ontwerpworkshops (2003) en drie pilotprojecten (2005, 2006 2007) zijn onderzoektrajecten uitgezet. Bureau Venhuizen sluit de Case study dit jaar af. Bureau Venhuizen is een project- en onderzoeksbureau op het gebied van cultuur en ruimtelijke ordening, ook wel aangeduid met het begrip culturele planologie. Het bureau richt zich op vestigings- en planningsprocessen in de ruimtelijke ordening en neemt daarbij cultuur als vertrekpunt. Cultuur wordt daarin breed opgevat als cultuurhistorie, erfgoed en kunst, maar ook als de verzameling actuele cultuur van de bewoners van een streek. Bureau Venhuizen onderzoekt de mogelijkheden om cultuur een rol te laten spelen bij het ontwerpen van de ruimte. De werkwijze van het bureau is gebaseerd op het hergebruiken van bestaande landschappelijke en culturele kwaliteiten en deze te vertalen naar de actuele context om geschiedenis, heden en toekomst met elkaar te verbinden. Zo kunnen nieuwe (cultuur)landschappen en stedelijke gebieden in onze voortdurend veranderende omgeving een identiteit ontwikkelen die niet ineens verzonnen is, maar vanuit een meer vanzelfsprekende continuïteit wordt verkregen. Op een aantal velden in het zuidelijk deel van de Krabbeplas nodigde Bureau Venhuizen een aantal kunstenaars, Foto's gemaakt tijdens de Blauwalgdag, november 2006

Musis | 2007 | | pagina 278