?ert bouwstenen voor een nieuw landschap 279 Musis aanbevelingen voor de toekomstige inrichting. Duidelijk is dat er in de Krabbeplas meer gestreefd moet gaan worden naar een dynamiek die kenmerkend is voor het oorspronkelijke cultuurlandschap. Daarvoor is nodig dat rond de Krabbeplas meer dingen uit zichzelf gaan ontstaan dan verzonnen worden vanachter het projectbureau. Dat boeren daarbij een grotere rol kunnen spelen is evident. Zij immers gaan het meest intensief met natuur en landschap om. Op 29 september presenteert Hans Venhuizen de bouwstenen voor een nieuwe Krabbeplas waarna alle aanwezigen er tijdens een zogenaamde 'Sketch-ln' mee aan de slag kunnen gaan. Een deskundige jury zal zich vervolgens over de resultaten buigen en daarover graag met elkaar en met u in debat gaan. Ook vinden er presentaties plaats van de Zouttuin door Willemijn Lofvers (Bureau Lofvers), de Mushroom Cleaning Fields en Eells door Jacques Abelman en de Vuile velden door Rianne Makkink (Sloom.org). De dag wordt afgesloten met een diner waarin de oogst van de verschillende projecten is verwerkt. Het aantal deelnemers is beperkt. Belangstellenden kunnen het beste ruim van te voren aanmelden bij desk@bureauvenhuizen.nl. Deelname zal begin september worden bevestigd met het definitieve programma en een routebeschrijving. architecten en bewoners van Vlaardingen uit om hun visie op het veranderende landschap te geven. Het recreatief laboratorium opende haar deuren voor het publiek onder de naam: CLAIM op vrijdag 22 juni, zaterdag 23 juni en zondag 24 juni 2007. Gedurende deze drie dagen vond een debat en presentaties plaats rond de verschillende projecten. Maar ook kon de bezoeker terecht voor bijvoorbeeld een zilt diner of een potje Archeospel ter ontrafeling van het Vlaardingse DNA. Bij dit alles ging Hans Venhuizen op zoek naar de gedachten achter het bestaande landschap in relatie tot Midden- Delfland. Ook dit gebied functioneert onder invloed van allerlei ontwikkelingen steeds minder zoals het is bedoeld. De gedachte bij de aanleg van het recreatiegebied Midden Delfland was dat het middengebied zijn openheid zou bewaren door het agrarische gebruik. Maar door schaalvergroting en veranderende subsidiestromen is de landbouw niet zo stabiel als gedacht en biedt daardoor geen garantie meer voor die openheid. Steeds meer boeren verdwijnen. Tevens was er in de verschillende fasen van het project stevige kritiek te horen op de werking en de uitstraling van de speciaal voor intensieve recreatie bedoelde Krabbeplas in dit grotere gebied. Uit de eerdere projectresultaten, onderzoek en verschillende gesprekken destilleerde Hans Venhuizen een aantal

Musis | 2007 | | pagina 279