Bdoelen kunstenaars gewoon Vlaardingen 281 Musis Atelier Ineke Roelfzema, Curagaolaan Vlaardingen, foto Jan van der Ploeg derde lustrum gevierd met een grote atelierpresentatie - is Beaty Czetö de enige kunstenaar die er al vanaf het begin zit. "Je kunt goed zien hoe een kunstenaar zijn eigen stempel op de ruimte drukt. Het is niet kaal meer, het riekt naar verf, klei, inkt en steen, werken en materialen staan opgestapeld, in rekken of in vitrines, en eenmaal per jaar wordt er grote schoonmaak gehouden met het oog op de Open Ateliers." Er is geen kunstenaar meer, die smalend doet over nieuwbouw. Het scheelt wel, dat de Curagaolaan zich bevindt op loopafstand van Vlaardingen-Centrum. Met helaas fantasieloze flats aan de overkant bevindt het ateliercomplex zich onderaan een stukje Maassluissedijk dat nog binnenstedelijk aanvoelt. Maar er is een tweede reden, waarom Vlaardingse kunstenaars de nieuwbouwoplossing geaccepteerd hebben. Kort na de realisatie van het complex Curagaolaan werd immers het rijtje atelierwoningen in de Landstraat ontwikkeld, Het Kameel, weliswaar meer ingebed in een zinderende historische ambiance, nochtans: nieuwbouw. Met de projecten Curagaolaan en Het Kameel werd begin jaren negentig een eind gemaakt aan de ateliernood. En die nieuwe werkplekken hebben de kunstenaars geen windeieren gelegd. Sommigen kijken met heimwee terug op wat ze noemen hun Curagao-tijd. "Stimulerend en inspirerend," noemen Carla Einwachter en Ruud van der Ham hun jaren in de Curagaolaan; ze behoorden tot de eerste huurders. Als de voormalige cultuurwethouder Kees van der Windt op 15 september de atelierpresentatie komt openen, zal in het atelier van Tanja Boxman te zien zijn hoe Carla Einwachter en Ruud van der Ham zich verder ontwikkeld hebben. De atelierpresentatie draait namelijk niet alleen om de huidige gebruikers; ook kunstenaars die er in het verleden werkten keren voor deze gelegenheid terug. Fotograaf Auke Bergsma woont even in het atelier van Beaty Czetö. De Vlaardingse (stads)dichter Kees Alderliesten, die ooit twee maanden aan de Curagaolaan geprobeerd heeft te beeldhouwen alvorens tot de conclusie te komen dat dichten meer zijn passie was, laat zich in het atelier van Ineke Roelfzema door haar in klei portretteren, onderwijl voorlezend uit eigen werk. Andere deelnemende kunstenaars zijn Dike Hof, Magriet Mostert, Henk Horsten, Karin van As, Ineke Hagen, Elly Zwaanswijk en Kees Kortleven. De meesten kunnen bogen op exposities in binnen- en buitenland, deelname aan kunstbeurzen, interessante opdrachten en projecten en dat is toch allemaal ontstaan en voortgekomen uit die kale hokken die net goedkope garageboxen waren. Overigens dient het voorgaande niet als advies aan de Schiedamse kunstenaars te worden gelezen.

Musis | 2007 | | pagina 281