Hartstocht en Passie Jeroen ter Brugge Hartstocht Passie, zo heet het recent verschenen boekje waarin de collecties van de Vlaardingse verzamelaar en curator van zijn eigen museum Jan Anderson aan 'collega musea, de verzamelaars en de bezoekers' thematisch worden gepresenteerd. Tussen de regelmatig verschijnende publicaties over Vlaardingse onderwerpen van het Streekmuseum Jan Anderson neemt het een wat afwijkende positie in. Gaan de andere boekjes over specifieke historische verschijnselen zoals de Geuzen of de Watersnoodramp of een thema zoals molens of de Hoogstraat, dit werk behandelt de basis van alle tentoonstellingen, voordrachten en publicaties: de collectie. Musis 282 In de 32 jaar dat het Streekmuseum nu bestaat, lag de nadruk steeds op de tentoonstellingen en het door het hele land heen collectioneren. Geen onderwerp heeft Anderson in zijn tot expositieruimte omgebouwde en ingerichte boerderij aan de Kethelweg niet aan de orde gehad en iedere kraamhouder op rommelmarkten en antiquair in Nederland moet op zijn minst zijn gezicht herkennen. Sinds een jaar of drie is het accent echter wat verschoven. Het tentoonstellen is nog steeds de passievolle praktijk, maar het hartstochtelijke verzamelen is door omstandigheden op een lager pitje komen te staan, ook al weten veel particulieren hem nog steeds te verrassen met allerhande objecten die gretig aftrek bij hem vinden. Nieuwkomer in het rijtje is het publiceren. Na enkele succesvolle fotoboekjes in de jaren zeventig, in de aanloop van de opening van het museum, vloeide er weinig meer uit de pen van Anderson. Gelukkig is daar nu verandering in gekomen. Objecten verzamelen en exposeren is natuurlijk leuk, maar het is nog veel leuker en waardevoller als de verhalen bij die objecten worden verteld en ook worden vastgelegd. Zich vermoedelijk realiserend dat ook hijzelf er niet jonger op wordt en alle in zijn hoofd besloten feitjes, anecdotes en harde gegevens geen eeuwig leven hebben, moeten hem er toe gebracht hebben meer met de verzamelingen te gaan doen. De basis van de boekjes wordt steeds gevormd door de voorwerpen en de daaromheen verzamelde documentatie en literatuur, steeds uit eigen collectie. Tussen de regels door is de in traditionele bronnen niet vastgelegde maar door hem opgevangen petite histoire vastgelegd. De waarde van de publicaties schuilt hem, naast het openleggen van de collecties, met name hier in. De boekjes in de reeks 'Van 't Oft naar 't Oofd' blinken niet uit door nieuwe inzichten of onbekende feiten, maar juist door het vastleggen van alledaagse geschiedenis, die in andere historische verhandelingen vaak juist ontbreken. Het is alleen daarom al te hopen dat de reeks doorgang vindt, zeker nu met Gera van der Weijden, auteur van het laatst verschenen deeltje 6 over Vlaardingse molens en komende nummers, een gelukkige keuze is gemaakt. Ook het bereid vinden van sponsoren om de uitgaven financieel mogelijk te maken, lijkt geen obstakel. Maar nu dan is er Hartstocht Passie. De opzet is zondermeer verrassend: een foto van een selectie voorwerpen uit een deelcollectie, gecombineerd met een standaardwerk uit eigen bibliotheek over het gekozen thema en dat 89 deelcollecties lang, aangevuld met een korte toelichtende tekst. Hoewel de fotografie een beetje de smaak van haastwerk heeft, komt het wezenskenmerk van Anderson sterk tot uitdrukking. Je kunt het zo gek niet noemen of hij verzamelt het wel; rijp en groen, Vlaardings en ook heel veel niet-Vlaardings, kostbaar of goedkoop, maar vooral veel, heel veel. Dat is dan ook de boodschap die Jan Anderson de lezer meegeeft; wat je ook zoekt, ik heb het en meestal ook in een grote schakering. De inleidende tekst meldt, wellicht wat onbescheiden, maar ongetwijfeld op waarheid gestoeld, dat de collectie tijdens het ijkpunt 2007 35.946 voorwerpen, 25.320 prenten en 'andere paperassen', 21.463 boeken en 16.039 foto's en prentbriefkaarten bevat. Een recent krantenbericht, gebaseerd op een persbericht van het Streekmuseum, presenteerde het streefaantal van '100.000 items' als binnenkort te bereiken mijlpaal. Hoewel het een doel op zich lijkt te zijn geworden

Musis | 2007 | | pagina 282