Dike Hof,schatgraver in het schroc Peter de Lange Musis 288 Kunstvitrines Dike Hof (VI2), foto Dike Hof Een Shellkind, noemt Dike Hof zich zelf. „Ik ben een van de weinige mensen die vinden dat benzine lekker ruikt." Komt misschien omdat haar vader bij het olieconcern werkte. Hij laste mee aan de opslagtanks in de Botlek. In die tanks heeft zij als meisje nog gespeeld. Hoef je meteen niet meer te vragen waar haar fascinatie voor metaal vandaan komt. Hoef je meteen niet meer te vragen waarom ze voor brandstoftanks koos toen ze op zoek was naar een vorm voor de verplaatsbare kunstvitrines die ze in 2006 maakte in opdracht van de gemeente Vlaardingen. Ze vond de tanks op de schroothoop. Je moet goed kijken, wil je de oorspronkelijke functie herkennen in die glanzende aluminiumkleurige kuipen die Hof er van construeerde. Eigenlijk zie je het alleen aan de schotten die de kuipen in drie gelijke compartimenten verdelen (de brandstofkamers). Maar dan moet je wel iets weten van vrachtauto's en dieselolie. Leken denken bij die metalen kisten op wieltjes eerder aan de zuivelindustrie. Aan centrifuges. Of aan elektronika. Dat laatste, doordat tv's en dvd-spelers vaak in exact dezelfde kleur worden uitgevoerd. En doordat in een van de vitrines een LCD-scherm staat. Een van die stalen kuipen heeft wel iets weg van een wiegje. Niet om babies in te leggen, maar stukjes kunst of historie. Intermezzo 1. Vitrines ontwerpen? Ga maar naar Ikea, was haar eerste reactie toen de gemeente met de opdracht kwam. „Maar toen ik er nog eens over nadacht, leek het me juist een hele eer, een hele uitdaging ook. Ik vroeg me af wat de moeilijkste plek voor vitrines met een kunstzinnige boodschap zou zijn. De eerste plek waar ik aan dacht, was de hal van het stadhuis. Een hele kale, hele saaie plek. Ik ben er heen gegaan, heb de omgeving goed in me opgenomen en gekeken hoe groot de vitrines zouden moeten zijn, en hoe hoog. En ik dacht: als ze op deze plek kunnen staan, dan kunnen ze overal staan. Het viel niet mee om ze de vorm te geven die mij voor ogen stond. Ik dacht: ik zaag ze doormidden en dan ben ik klaar. Maar het is moeilijk materiaal, ook door die kamers, die krijg je

Musis | 2007 | | pagina 288