?mse jenever in Ghana Dat het product van slechte kwaliteit was en soms zelfs zo giftig dat de gebruiker eraan overleed, werd op de koop toegenomen. De rol die in het verleden werd vervuld door geïmporteerde rum en de Schiedamse jenever, verviel in korte tijd aan de zelfgestookte 'akpeteshie', zoals de Ghanese huisstook werd genoemd. Deze akpeteshie moest in een blanke - in een oliedrum gestookte - variant doorgaan voor jenever en werd met een beetje toegevoegde suiker verkocht als whisky. Met nog meer suiker erbij en een extra kleurtje ging het door voor rum, al was die bruine kleur afkomstig van de tabak die overal voor het grijpen groeit. Het ineen zakken van de afzetmarkt door het invoerverbod van de jaren '20, de crisis, de Geneva and Gin Ordinance en natuurlijk de beide wereldoorlogen hadden voor de positie van de jenever in Ghana en Nigeria een merkwaardig gevolg. Naarmate de echte Schiedamse jenever moeilijker verkrijgbaar en kostbaarder werd, de kust-elites in Ghana en Nigeria het drinken van bier, whisky en gin verkozen boven de Nederlandse borrel en het gewone volk zich tevreden stelde met de goedkopere rum of de nog goedkopere akpeteshie, steeg de status van de 'geldjenever' en 'vogeljenever' tot niet te evenaren hoogte. Het valt niet moeilijk om in die benamingen de Schiedamse jenevers te herkennen met de afbeelding van prijsmedailles op het etiket of de eigenwijze ooievaar van Henkes. De tentoonstelling volgt in grote lijnen het verhaal van het (bijna) gelijknamige boek van Dmitri van den Bersselaar 'The King of Drinks, From modernity to tradition'. Van den Bersselaar verrichte in vier West-Afrikaanse landen een diepgaand onderzoek naar de rol van Nederlandse jenever in West Afrikaanse rituelen en tradities. Schiedammers kennen de export naar Afrika mogelijk uit de veelheid van bewaard gebleven etiketten met de meest exotische - en soms voor ons onbegrijpelijke - symbolen, kleuren, afbeeldingen van dieren, maar ook van attributen die ter plaatse aanzien genoten. Zoals een parasol bijvoorbeeld, een locomotief of 301 Musis Plengoffer door Ghanese medewerkers aan het boek The King of Drinks, foto Dmitri van den Bersselaar

Musis | 2007 | | pagina 301