King of Drinks een fiets. Veel van die etiketten kunnen worden herleid tot de landen in West-Afrika: Nigeria, Togo, Benin, Ivoorkust en zeker Goudkust - het latere Ghana. Wat wij uit Nederlandse bronnen echter geenszins te weten komen is de structuur van die verre exportmarkten waarvoor hier de schoorstenen rookten. De Nederlandse bronnen zijn schaars en voor het merendeel niet of slechts ten dele ontsloten. Wat wij tot dusverre weten zijn fragmenten van een belangwekkend verhaal van overzeese betrekkingen, van het speuren door distillateurs naar markten in Zuid- en Noord Amerika, Azië en Afrika. Waarbij de distillateurs, die het ook maar hebben moesten van verhalen uit de tweede of derde hand, hier moesten zien over te brengen hoe andere culturen dachten over wat hier een gewone volksdrank was. We weten niet of nauwelijks hoe het verkeer met handelshuizen, importeurs en wederverkopers geregeld was. En al evenmin welke invloeden werkzaam waren op vreemde De vierkante fles Schiedam schnapps is de aangewezen valuta als zaken van gewicht aan de orde zijn markten en hoe de appreciatie was van het product en de maatschappelijke status ervan. En al helemaal is nooit beschreven hoe het kon gebeuren dat de Nederlandse en dan met name de Schiedamse jenever zich in Ghana kon ontwikkelen tot een fenomeen dat bij geen enkele festiviteit, geen enkele ceremonie, bezoek aan een heiligdom, rechtspraak door een inheems hof, huwelijk of begrafenis mag ontbreken. Van den Bersselaar benadert de materie geheel vanaf de andere zijde. Als hoogleraar Afrikaanse geschiedenis interviewde hij chiefs en paramountchiefs, stamoudsten van verschillende clans. The King of Drinks, in Nederlandse vertaling 'King of Drinks, de Schiedamse jenever in Ghana geheten' is een wetenschappelijk boek, maar dan wel één dat zich gemakkelijk laat lezen en boordevol staat met feiten, anekdotes, indrukken en persoonlijke verhalen. Zoals dat van een aantal stamoudsten die vertelden over het feit dat hun overgrootvaders 'de Grote Leider Jenever' een tijdlang moesten missen en dus geen contact konden leggen met hun voorouders. Of van een vooraanstaand clanlid dat meldde hoe hij, als klein jongetje- stiekem weggekropen - in het heiligdom van de stam, bij zijn oren werd opgetild toen hij van de jenever snoepte. Juist het gegeven dat 'The King of Drinks, From modernity to tradition' zoveel aandacht geeft aan de ontwikkeling van jenever van gewoon consumptiegoed tot onmisbaar onderdeel van West Afrikaanse tradities en rituelen, maakt het boek tot dankbare basis voor een tentoonstelling. Zelfs de officiële herdenking van 50 jaar onafhankelijkheid van Ghana kon niet aanvangen alvorens een fles beste Schiedamse De Kuyper was leeggegoten op de gewijde grond van het voetbalstadion in Accra. Jenever wordt beschouwd als communicatie met goden en voorouders. Vanzelfsprekend wordt de drank ook genoten. Dat hoort bij de plechtigheid. Maar veel belangrijker is het uitgieten op de grond ten einde de zegen af te smeken of het heiligdom eer te bewijzen. Van meer praktische aard is het plengoffer als van de chief en/of de stamoudsten een oordeel wordt gevraagd in een persoonlijk conflict, wanneer moet worden beoordeeld of een huwelijk wel geheel volgens de stamgewoonten is gesloten of juist ontbinding van de echtelijke band wordt geëist. In die gevallen dient het uitgieten van de jenever op de grond om op die manier het oordeel van voorouders gewaar te worden of deze na afloop nader te informeren over de genomen besluiten. Trouwens ook de aanbetaling bij het aanhangig maken van een zaak voor het hof van de chief, het voldoen van een opgelegde boete, betalen van smartegeld of restitueren van de bruidschat dient in jenever te worden gedaan. Schiedamse jenever wel te verstaan, want hoewel het inmiddels wordt goed gevonden dat rituele zaken van mindere betekenis met inlandse Paramount-jenever (ooit op de markt gebracht met hulp van Heineken en Henkes tezamen) mogen worden afgedaan en dat bij onbenulligheden zelfs akpeteshie is toegestaan, is de vierkante fles Schiedam schnapps de aangewezen valuta als zaken van gewicht aan de orde zijn. Merkwaardig genoeg speelt ook een ander Nederlands product een hoofdrol in de Afrikaanse tradities; de door Vlisco bedrukte stof die in Helmond wordt vervaardigd, maar in geheel West- en Zuid-Afrika geldt als de absolute top in traditionele kleding. Wie vol bewondering kijkt naar de schitterende overhemden en traditionele kostuums van Nelson Mandela, kijkt met bewondering naar waartoe Nederlandse ontwerpers en drukkers in staat zijn. Hoewel naar Europese begrippen niet echt kostbaar, vormen de batiks van Vlisco niet zelden het kostbaarste deel van de bruidsschat. En hoewel geheel synoniem met de kleuren en patronen uit de vele Afrikaanse culturen aan de westkant van het continent, worden niet alleen de stoffen in Nederland gedrukt volgens het halfindustriële batikprocédé dat indertijd in koloniaal Nederlandsch Indië is ontwikkeld, maar zijn ook de ontwerpen van Nederlandse origine. In het immense archief van Vlisco worden met de grootste zorgvuldigheid de tienduizenden stofmonsters, kledingstukken, appliques, decoraties, ontwerptekeningen, drukblokken en stalenboeken bewaard die de onderneming sedert 1846 heeft vervaardigd of gebruikt. Op veel plaatsen in de tentoonstelling wordt de relatie tussen Schiedam en Helmond met Ghana als tussenstop duidelijk. Niet alleen dient een plengoffer bij voorkeur te worden gegoten uit een fles Schiedamse klare, de chief dient ook gekleed te gaan in de traditionele Ghanese Musis 302

Musis | 2007 | | pagina 302