De zoektocht naar de Oer-Vlaardingen Tim de Ridder Harm Jan Luth Het is vrijdagavond 6 juli 2007, even na half tien. In de Grote Kerk zijn meer dan 600 mensen bijeengekomen voor de onthulling van de naam van de 'Oer-Vlaardinger'. Hieraan is een - voor Nederland - uniek onderzoek voorafgegaan. Als de 'Oer- Vlaardinger' de oorkonde uit handen van burgemeester Bruinsma ontvangt, klikken en flitsen vele camera's. Diezelfde avond berichtten NOS, RTL4 en SBS6 over het spraakmakende DNA-onderzoek in Vlaar- dingen en enige tijd later maakte het inter nationale persagentschap Reuters een korte documentaire over de zoektocht. Hier volgt een relaas van deze zoektocht die startte met het archeologische onderzoek op de locatie 'Gat in de Markt' en via kiezen en wangslijm eindigde bij een Rotterdamse tandarts. We gaan terug naar het voorjaar van 2002. Op de hoek van de Maassluissedijk en de Markt lag al vele jaren een groot kaalgeslagen terrein, dat toepasselijk de naam 'Gat in de Markt' had gekregen. Archeologen van de gemeente Vlaardingen hadden aan de noordzijde van deze locatie een gat van circa vijf bij vijf meter gegraven. Net op deze plek lag tot onze verbazing de rand van een begraafplaats. Later bleek dat hier tussen 1000 en 1050 Vlaardingers waren begraven. Dit betekent dat het tijdgenoten van Dirk III waren en dat ze mogelijk de 'slag bij Vlaardingen' in 1018 meegemaakt hebben. Ze leefden in ieder geval in een tijd dat Vlaardingen van een onbekende nederzetting uitgroeide tot de belangrijkste plaats van het Westfriese graafschap, dat vanaf 1101 Holland zou heten. Tot circa 1000 zal Vlaardingen niet veel meer zijn geweest dan een kleine nederzetting in het Maasmondgebied. De naam wordt voor die tijd in geen enkele historische bron vermeld. Daar komt rond 1000 plotseling verandering in. In 985 heeft graaf Dirk II van de Duitse keizer Otto III het wildernisregaal in eigendom gekregen. Dat is voor de graaf het startsein om deze wildernis te ontginnen en het zo te gelde te maken. Hij stichtte hiervoor zogeheten hoven, van waaruit de ontginningen gecoördineerd konden worden. Het oudste bekende grafelijke hof van Holland lag bij Vlaardingen, ter hoogte van de kruising van het huidige Liesveld viaduct en de Markgraaflaan. Het gaat om een omgracht terrein van circa 70 bij 100 meter. Het bleef echter niet alleen bij de stichting van een grafelijk hof in Vlaardingen. Graaf Dirk III liet in of bij de nederzetting ook een burcht bouwen. Vlaardingen groeide vanaf 1000 snel uit tot de belangrijkste plaats in het Westfriese graafschap. De nederzetting ontpopte zich tot een belangrijk handels- Musis 312 Voor het DNA-onderzoek trekt fysisch-antropoloog J. W. Groen in juli 2006 de kiezen uit de duizend jaar oude schedels. (Foto: VLAK)

Musis | 2007 | | pagina 312