Mooi is Kor Kegel Wat is het mooi geworden! De burgemeester zei het, wethouders zeiden het. De theaterdirecteur zei het. En het ene gemeenteraadslid na het andere praatte ze na: "Wat is de Stadsgehoorzaal mooi geworden!" De euforie is begrijpelijk en zelfs terecht, maar dat een uiting van waardering eindeloos wordt herhaald, maakt het nog niet waar. Enige nuancering is op haar plaats. De heropening van de Stadsgehoorzaal op woensdag 12 september genereerde meteen veel publiek. Een goed begin, hoopgevend. Een hoge kraan liet een zangeres in een mandje afdalen tot boven de verzamelde mensenmassa op de Schiedamseweg. Danseressen bewogen op bonkende bastonen die je tot onder het Liesveldviaduct kon horen. Een performer vroeg de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, Jan Franssen, of deze soms kan regelen dat hare majesteit een keer komt kijken. Iedereen kon Franssen horen zeggen dat hij het in zijn oren knoopt en dat koningin Beatrix van theater houdt, dus... je weet maar nooit. Het paste geheel in de stemming van die dag. Verwachtingsvol. Na twee jaar verbouwen gingen de deuren van de Stadsgehoorzaal weer open en er staat meteen een stevige programmering, met klinkende namen en relatief onbekend talent, en met een gevarieerd aanbod van toneel, cabaret, muziek, dans en opera, want "Vlaardingers hebben een brede interesse," zei directeur Sandra Bruinsma. Mijnheer en mevrouw Trommel, die bij de heropening in het zonnetje werden gezet omdat ze voorheen bijna elk weekend kwamen, hebben het programmaboekje 2007-2008 al voldoende doorgenomen om te weten dat ze de Stadsgehoorzaal blijven frequenteren. Daarna stoof het publiek naar binnen. Het was mooi. De grote zaal met zevenhonderd stoelen in een spannende kleur en vorm heeft een steilere vloer, waardoor de theaterliefhebbers beter over de voorste rijen heen kunnen zien - en men heeft meer beenruimte. De kleine zaal heeft een warme uitstraling met paars en lila, zilver en goud en donker hout, waardoor het klassieke karakter van de voormalige Harmonie bewaard is gebleven. Het podium is verdwenen, er is een vlakke theatervloer en omdat de tribune met tweehonderd zitplaatsen flexibel kan worden ingeschoven, is de ruimte in een handomdraai geschikt te maken voor recepties en feesten. Het theatercafé is stijlvol doch intiem. De foyers zijn omgeven door glazen wanden, waardoor het daglicht royaal binnentreedt. En toch kun je overal iets van de oude Stadsgehoorzaal herkennen. In de grote zaal zijn dat de sierlijke vormen van de zaal en het balkon, de gouden lijst en de ornamenten. En in de foyer op de eerste verdieping zien we dat de historische voorzijde nu een binnenmuur is geworden, waar de beelden van Steph Uiterwaal van nabij bestudeerd kunnen worden. Je kunt zien dat de Amsterdamse architect Kees Spanjers waar dat kon het oorspronkelijke ontwerp van Sybold van Ravesteyn (1889-1983) heeft willen respecteren. "Wat is het mooi geworden!" zei een papegaai. En het publiek keek de ogen uit. Maar aan de Schiedamseweg is de historie in een aquarium gezet. Langs deze entree tot Vlaardingen-Centrum staan prachtige villa's en architectonische juweeltjes uit de negentiende eeuw en ook hebben authentieke gevels op het deel tussen ruwweg de Eendrachtstraat en de Oude Havenbrug plaatsgemaakt voor detonerende strakheid, er staan nog panden van allure, waaronder het rijksmonument waarin het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. is gehuisvest. Pal naast deze kapitale villa is de Stadsgehoorzaal in een glazen jas gestoken, zeer eigentijds en dus vloekend met de omgeving. Het scheelt dat een vorige verbouwing de oorspronkelijke voorgevel van de Stadsgehoorzaal ook al goeddeels aan het oog onttrok. Het moet gezegd dat de huidige 'oplossing' fraaier is dan de vorige. Maar wie de in 1952 gebouwde Stadsgehoorzaal nog voor zich ziet, kan niet zonder droge ogen beweren dat wat er nu van gemaakt is móóier is. Musis 320

Musis | 2007 | | pagina 320