burgemeester Harm Roelfsema kwam ook uit Groningen, het was desastreus voor de binnenstad). Kuipers was er een van de laatste categorie. Het boterde niet tussen de directeur en de meeste theatermedewerkers en er is intern veel miscommunicatie geweest en dat heeft doorgaans extern effecten. Het kwam wel gunstig uit dat Kuipers een weg terug vond naar het Hoge Noorden. Per 1 maart 2006 werd hij directeur van het Mensinge-complex, een havezate in het Drentse brinkdorp Roden, vijftien kilometer bezuiden de stad Groningen. Maar het personeel van het Theater van Vlaardingen bleef in ontwrichte staat achter. Burgemeester Bruinsma wilde rust in de tent. Hij keek om zich heen en zag Sandra Bruinsma als bekwaam hoofd personeel en organisatie. Zij werd op het theater gezet. Het heeft wonderwel gewerkt. Sandra Bruinsma, geen familie van de burgemeester, wist met haar collega's een energieke atmosfeer te creëren, waarin een waarborg lag voor de juiste trilling, de trilling die een theater tot magneet maakt. Omdat ze zich ondertussen had verstaan met half optredend Nederland, was de enige terechte consequentie dat haar carrièremove van P O naar theaterdirecteur werd bekrachtigd. Maar voor architect Spanjers leverde het een situatie op, waarin hij met een nieuwe directeur met nieuwe inzichten te maken kreeg. Dat zal hem niet meegevallen zijn. Een resoluut typetje. Sandra Bruinsma praat begeesterd over de toekomst van het theater. Website, programmaboekjes, flyers, reclame geven alle een inkijkje in de ambities. Ze gaat zo in haar rol op, dat ze tijdens een persconferentie in de Glazen Foyer aan de achterzijde van het complex als enige geen last leek te hebben Bruinsma had er nog uren goedgemutst over door kunnen gaan, maar journalisten en hotemetoten smolten weg in de broeikas die de Glazen Foyer is. De verse cultuurwethouder Jan Robberegt toonde zweetparels alsof hij ter plekke twintig kilo zou afvallen. Dat is een nadeel van de nieuwe Stadsgehoorzaal: de temperatuur. Het is in een mensenzee al gauw benauwd. Op zevenhonderd straalkacheltjes dien je een ijsbombardement los te laten, anders krijg je appelflauwtes en hart- en longpatiënten die middenin een voorstelling naar buiten gorgelen. Misschien is Linde Gas (voorheen bekend als Hoek-Loos) een goede sponsorkandidaat. En wat verder van belang is om na te gaan, is of die gemeentebestuurders, die nu papegaaien dat het zo móói geworden is, over een poosje bereid zullen zijn om het mooi te hóuden. De glazen buitenwanden, het glazen dak, ze zijn gevoelig voor algen, drek en herfst en een schoonmaker kan er lastig bij. Maar ook binnen dient duchtig gepoetst te worden. De opening was nog maar een half uur voorbij - en op haar persconferentie zat Sandra Bruinsma tegen een raam vol met vettige vingerafdrukken. Met zo veel ramen dient de Stadsgehoorzaal stevig in Glassex te investeren. Anders gaat het 'mooie' er snel van af. Zou cultuurwethouder Robberegt er extra subsidie voor over hebben? "Wat, wat, wie vraagt dat dan? Heb ik iets gemist?" Van een statige dame behoor je niet te zeggen dat ze mooi is. Wel gracieus. Of voornaam. Desnoods charmant; elegant wordt al wat minder. Maar niet mooi. Dat is onbetamelijk van de tropische temperaturen. Burgemeester Bruinsma: "Ik denk dat we nog een sponsor moeten vinden voor de airco..." Directeur Bruinsma ging vrolijk door. Ze vertelde dat de Stadsgehoorzaal breed inzet, vooral ook jonge mensen wil bereiken en nieuwe talenten een kans wil gunnen opdat ze met de Stadsgehoorzaal verkleefd zijn als ze eenmaal berucht en beroemd zijn. En ze sprak openhartig over de problemen die ze tegenkwam rond de Theatermarathon, een van de openingsfestiviteiten, waar veel Vlaardingers lyrisch-positief op gereageerd hadden, tot het naderbij kwam en de één zei niet te kunnen vanwege de kinderen, de ander dat een hele nacht doorgaan te vermoeiend was, weer een ander - maar kort en goed, je moet zo'n theatermarathon wel probéren. De Stadsgehoorzaal gaat experimenten niet uit de weg. Sandra 323 Musis

Musis | 2007 | | pagina 323