Ouwe koek en familiekwesties Tim de Ridder en Harm Jan Luth Graag reageren we op de analyse over de perspresentaties van de zoektocht naar de oer-Vlaardinger in de vorige editie van Musis, van de hand van Kor Kegel. Hij stipt daarin enkele zaken aan die inderdaad verwarrend kunnen zijn voor de buitenstaander en die we hier graag nog een keer verduidelijken. Tevens willen we enkele zaken rechtzetten die door hem verkeerd begrepen zijn. Daarnaast willen we onszelf ook een kritische vraag stellen. Want wat is nu eigenlijk een oer-Vlaardinger? Kor Kegel stelt dat de presentatie van de Krabbeplasman op 11 juni en de bekendmaking van de resultaten van het DNA- onderzoek op 6 juli te kort op elkaar waren gepland en dat er daardoor sprake was van een overkill aan informatie. Dit heeft volgens hem tot veel verwarring geleid bij de mensen en de media. De enige 'verwarring' die wij hebben geconstateerd was een grapje van een interviewer die ons live een radio vraaggesprek afnam en glimlachend informeerde naar de 'Krabbeplasgatman'. Een prachtige contaminatie van 'Krabbeplasman' en de opgraving van het 'Gat in de Markt'. Naar aanleiding van het artikel van Kegel hebben we de berichten op internet hierover nog eens gegoogled. Het valt op dat de berichtgeving van de reguliere media juist opvallend vaak correct de zaken weergeeft. Kegel constateert echter anders, hij schrijft: "hoe ingewikkeld het kan zijn, bleek wel toen een dagblad schreef dat het dokter Zuiderent is die afstamt van de oer-Vlaardinger. Kennelijk is oer geïnterpreteerd als de oudste, in dit geval dus de onbekende voorvader. Maar de oer-Vlaardinger is dokter Zuiderent". Hier wordt de zaak zeker verwarrend. De heer Zuiderent is geen dokter, maar een tandarts. Wij zijn het ook nergens zo in de media tegengekomen. Maar waar het hier vooral om gaat is de mededeling dat de heer Zuiderent afstamt van 'de oer-Vlaardinger'. In tegenstelling tot wat Kegel denkt, is dat wel degelijk correct. Om dit goed te duiden, vergt dit enige uitleg van het begrip 'oer-Vlaardinger'. Deze term is op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Vlaardingen, begin 2006, in een persbericht gelanceerd. Het eerste deel van dit begrip, het woordje 'oer', moet je zien als in de betekenis van 'oer-mens'. Het verwijst naar de mens die vroeger leefde. In dat licht bezien, is dus elk skelet dat in Vlaardingen wordt opgegraven een 'oer- Vlaardinger'. Naarmate de ouderdom van het skelet hoger is, neemt het 'oer'-gehalte gevoelsmatig toe. Je kunt echter wel wat anders tegen het aangehaalde citaat inbrengen. De heer Zuiderent stamt niet af van DE oer- Vlaardinger, maar van EEN oer-Vlaardinger. Er zijn namelijk een heleboel oer-Vlaardingers. Als wij googlen op internet (op de termen 'tandarts' en 'oer-Vlaardinger') dan treffen we een ANP-bericht aan, waarin gesproken wordt van de afstamming van EEN oer-Vlaardinger en niet van DE Oer-Vlaardinger zoals Kegel schrijft. De media blijken het dus wel degelijk goed begrepen te hebben. Nu we ons toch met de semantische discussie ophouden over DE/EEN oer-Vlaardinger, willen we onszelf de vraag stellen of er zoiets zou kunnen bestaan als DE oer-Vlaardinger. Als we de stelregel aanhouden van hoe ouder hoe meer 'oer' het is, dan lijkt de Krabbeplasman daarvoor de beste papieren te hebben. Maar wie zegt dat die Krabbeplasman daar ook van oorsprong woonde? Hij liep daar immers rond in een periode waarin permanente bewoning in het Maasmondgebied nog niet is aangetoond. Misschien kwam hij wel van tientallen kilometers ver weg. Wat maakt iemand dan wel tot DE oer-Vlaardinger? We kunnen die discussie verduidelijken door de vraag te stellen wat eigenlijk een Vlaardinger is. Is dat iemand die in Vlaardingen woont? Voelen alle huidige vierenzeventigduizend inwoners van Vlaardingen zich ook daadwerkelijk Vlaardinger? Of moet je dan geboren en getogen zijn in Vlaardingen? Als je het aan de beleving van de inwoners zelf overlaat, kan de vraag alleen op gevoelsmatige gronden worden beantwoord. De Krabbeplasman zou de vraagsteller ook meewarig hebben aangekeken bij zo'n onzinnige vraag. Vlaardingen zou namelijk als nederzetting pas tweeduizend jaar later ontstaan. Bovendien is de Krabbeplasman gevonden in een gebied dat ruim zestig jaar terug nog Maasland was. Als het skelet vóór die tijd was gevonden, zouden we de Krabbeplasman misschien nu wel een oer-Maaslander noemen. Overigens hebben wij nooit in een persbericht aangegeven dat de Krabbeplasman een (of de) 'oer-Vlaardinger' zou zijn. Als we dan toch even alles tegen het licht aanhouden, laten we dat dan ook doen voor de slogan 'de zoektocht naar de oer- Links Bot en rechts Drop. DNA-onderzoek wees uit dat beide families dezelfde stamvader hebben. Musis 326

Musis | 2007 | | pagina 326