ie nominaties voor Bob Verbiest Cultuurprijs Schiedamse architect Piet Sanders. Daarna heeft de samenwerking tussen bewoners, Woonplus, architectenbureau Rob Ruoff en de samenwerkende bewonersorganisaties geleid tot een restauratieplan, dat qua organisatie en creativiteit als schoolvoorbeeld mag dienen in vele andere stadswijken. Het plan, vertegenwoordigd door Marijke Joore haalde het net niet Marijke's echtgenoot Jan, succesvol strijder tegen de sloop, overleed twee dagen later. Wie de objectieve criteria in acht neemt, kan niet ontkennen dat de jury uit de drie nominaties terecht het DNA-onderzoek naar de oer-Vlaardinger beloonde met de cultuurprijs. "Voor alledrie de nominaties geldt dat sprake is van duidelijk gebleken conceptuele kwaliteiten in benadering van de materie, de problematiek en publiek," staat in het juryrapport. "Voor alledrie gold tevens dat geen andere dan zelfverworven inzichten de basis van de projecten hebben gevormd en dat zeker sprake is van voorbeeldwerking, hetzij in het formuleren van het project, hetzij in uitvoering en presentatie binnen en buiten de regio." Wat de doorslag gaf, is dat het winnende project "niet alleen uitblonk door oorspronkelijkheid, publieke participatie en presentatie binnen en buiten de regiogrenzen, maar dat de zoektocht naar de oer-Vlaardinger tevens een weg ontsloot voor een nadere wetenschappelijke uitwerking, waarvan in de verste verte het eind niet valt te voorspellen." De jury stelt de zoektocht op één lijn met eerder spraakmakend archeologisch onderzoek, dat de Vlaardingen-cultuur tot een internationaal cultuurhistorisch begrip heeft gemaakt. "Misschien zelfs nog meer," voegt de jury eraan toe. Wel kan er een kanttekening worden gemaakt bij de toekenning van de Bob Verbiest Cultuurprijs 2007. Het is een gemeentelijk project. Er zijn gemeenteambtenaren mee bezig geweest. Daar valt door vrijwilligers haast niet tegen op te boksen, ook niet als ze geholpen zijn door professionele architecten. Het is dan ook een morele kwestie, of stadsarcheoloog Tim de Ridder en stadsarchivaris Harm Jan Luth de prijs a 25.000 euro privé mogen aanwenden. Alles duidt erop dat ze zelf tot de conclusie zijn gekomen dat ze dat niet moeten doen en dat ze het geld beter in nieuwe historische projecten kunnen steken, bijvoorbeeld een live spektakel over de Slag bij Vlaardingen in 1018, toen het Duitse leger werd verslagen door graaf Dirk III. De Slag bij Vlaardingen is bepalend geweest voor de toekomst van Holland. Hoe dan ook, er zou van de cultuurprijs een verkeerd signaal kunnen uitgaan, als over twee jaar weer een gemeentelijk project wint. De jury moet dat goed incalculeren - ook al zijn gemeenteprojecten niet van mededinging uitgesloten. Immers, aan de Bob Verbiest Cultuurprijs wordt een grote betekenis toegekend. Dat blijkt uit het aantal inzendingen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis (tezamen 32) en het blijkt uit de zorg, die de inzenders hebben besteed aan motivatie en documentatie. Op 12 oktober werd de tweejaarlijkse prijs voor de tweede maal uitgereikt, in Maassluis, en de Koningshof zat werkelijk stampvol. Margreet Dolman praatte de avond geinig aan elkaar en het publiek maakte kennis met de musicalmelodieën van Maassluis' trots Noortje Herlaar en de formatie Roosbeef. Het was een gedenkwaardige avond. De redding van het blok arbeiderswoningen in de Gorzen in Schiedam is eveneens een prestatie die er wezen mag. In 1993 wilde de corporatie het complex nog slopen. Bewoners als Jan Joore, Sjaak Bijloo en John Ouwens bonden de strijd aan en geholpen door de bewonersvereniging Schiedam-Zuid en soms de politiek wisten zij het sloopplan te verijdelen. Daarna is er de nadruk op gelegd, dat het een blok is, ontworpen door de het bureau Royal Haskoning kwam voort uit een prijsvraag van het bisdom Rotterdam in 1996. Bisschop Ad van Luyn wijdde de kerk in juli 2007 in. Rond het stalen skelet is doek van PVDF-folie getrokken, materiaal dat ook gebruikt is bij de bouw van de aankomst- en vertrekhal van het Brusselse vliegveld Zaventem. Door de gekleurde kunststoframen aan de bovenzijde valt een warm licht naar binnen. Het matte, ongekleurde raam aan de westzijde bevat de openingstekst uit Johannes 1De tent biedt plaats aan 297 kerkgangers. De jury van de Bob Verbiest Cultuurprijs looft de gedurfde opzet, waarmee bewust is afgeweken van alles dat bij kerkenbouw gebruikelijk is. 337 Musis

Musis | 2007 | | pagina 337