de veronderstelde wereld van Franz Kaf ka Want ook, terwijl hun oordeel over de toekenning van de Bob Verbiest Cultuurprijs onterecht is, dient de ongezouten kritiek van een aantal Vlaardingse kunstenaars serieus te worden genomen tot een populistisch evenementenbeleid, stadspromotie of het stimuleren van toerisme. De kwantiteit, gemeten in gemakkelijk behaald succes en economisch gewin, geeft de doorslag. Cultuur is slechts het excuserend sausje. Voldoen aan de gemiddelde smaak vormt de basis, waarbij de politiek zich maar al graag te goed doet aan de makkelijk verkregen vruchten. De controverse wordt gemeden en de kunstenaar die wars van heersende trends naar nieuwe wegen zoekt met wantrouwen bekeken. Op die manier kan het gebeuren dat een museum wordt opgezadeld met doelstellingen die het de blijvende vriendschap moeten verzekeren van een in kunst en cultuur nauwelijks geïnteresseerde gemeenteraad, dat discussies over het pasontdekte fenomeen van de creatieve economie weinig of niets met creativiteit maar alles met geldverdienen te maken hebben en dat de stedelijke theaters zich geen centimeter naast het veilige pad van publieksproducties en cabaret durven begeven uit angst uit de gratie te raken bij bestuur en politiek. Verlekkerd wordt gekeken naar simpel te behalen successen en de verkoopbaarheid daarvan. Uitstraling is het toverwoord, inhoud een lastig te hanteren begrip dat de politiek liefst zoveel mogelijk uit de weg gaat. En daar wringt 'm werkelijk de schoen voor de Vlaardingse critici van de Bob Verbiest Cultuurprijs. De brede betekenis voor cultuur en wetenschap van De zoektocht naar de oer-Vlaardinger komt onvervreembaar de bedenkers van het project - en niet de ambtenaren - Tim de Ridder en Harm Jan Luth toe. Dat deze betekenis bijna onbesproken bleef in het mediaspektakel dat om dit project heen ontstond, kan beiden niet worden aangerekend. Het is de manier waarop bestuur en politiek zich op de resultaten van dit project laten voorstaan, dat de Vlaardingse media aanzette tot hun kritiek. En gelijk hebben ze, zo beschouwd. Hans van der Sloot 341 Musis

Musis | 2007 | | pagina 341