De Afrikaanse kijk op Schiedamse jenever A HAPPY MAN CAPSTAN WHEN you CAN Afrikaanse landen. Zowel in Europa als in Afrika werd heftig gedebatteerd over de wenselijkheid hiervan. Koloniale overheden, zendelingen en maatschappelijke genootschappen maakten zich druk om de handel in alcoholische drank. Het heeft voor de onderzoeker van nu een ware goudmijn aan informatie opgeleverd, hoe gekleurd ook. Voor weinig andere exportartikelen bestond zoveel - morele - belangstelling. Het leverde voor dit onderzoek prachtige citaten op, zoals uit de notulen van het Engelse House of Lords waar in 1889 gepleit werd voor afschaffing van drankexport naar Afrika: 'We spreken over het civiliseren van de neger, en het introduceren van de zegen van de Europese handel, terwijl we tegelijkertijd ongelooflijke hoeveelheden jenever, rum, buskruit en wapens gieten in dit ongelukkige land...' Hoe de 'te civiliseren neger' er zelf over dacht, werd niet altijd bij de beraadslagingen meegenomen. Het grote winstpunt van dit boek van Van den Bersselaar is dat hij die meningen juist wel gebruikt heeft. Zijn doel was een culturele biografie van Hollandse jenever in West-Afrika te schrijven. Om alle mogelijke betekenissen die aan jenever werden - en worden - toegeschreven te kunnen achterhalen, was het noodzakelijk om direct betrokkenen aan het woord te laten. Dat belang blijkt al bij de verhalen uit het verleden, zoals van een Afrikaanse handelaar die liet weten dat rond 1900 jenever nog vooral een praktisch handelsartikel was. Volgens hem was een kist jenever 'niet aanstootgevender, en veel makkelijker te hanteren, dan een baal stokvis'. De morele lading die in de westerse berichtgeving de boventoon voerde, is hier ver te zoeken. De hedendaagse mening over jenever én de herinnering aan hoe de jenever vroeger gebruikt werd, komen voort uit een vijftigtal interviews met oudere Ghanezen en Nigerianen, in het boek aangeduid als 'oudsten'. Om de marketingstrategieën te achterhalen, heeft de auteur ook enkele archieven van Nederlandse distilleerderijen onderzocht als Bols, Henkes en Blankenheym Nolet. Op deze wijze kwamen alle betrokken partijen aan bod. Het waren vooral de oudsten die konden vertellen hoe jenever zo'n belangrijke 343 Musis Affiche Capstan-schnapps (Accra) en flessenheiligdom Zuid Nigeria, foto's Jenevermuseum, Schiedam en Dmitri van den Bersselaar

Musis | 2007 | | pagina 343