Zomerterras activiteiten op de donderdagavond en is er voortaan klassieke muziek op zondagmiddag." De groeiende belangstelling voor het Zomerterras mist ook op andere fronten zijn uitwerking niet. Naarmate het bezoekersaantal toeneemt gaan de sponsors hogere eisen stellen en krijgt de festivalleiding te maken met meer regels en voorschriften. Volgens de vergunning mogen er maximaal vijfduizend bezoekers per avond het veld op. Door dat hoge aantal - dat incidenteel wordt overschreden - wordt de speelweide in het park waar het Zomerterras zich afspeelt, nu officieel aangemerkt als evenemententerrein. Dat betekent dat de organisatie huisregels moet opstellen en er ook voor moet zorgen dat die regels worden gehandhaafd. Wat dat in de praktijk inhoudt, bleek afgelopen zomer. Tot ongenoegen van velen stonden er opeens hekken om het festivalterrein en hielden potige bewakers bij de ingang scherp in de gaten of bezoekers geen drank mee naar binnen smokkelden. Glaswerk binnen de hekken was ineens streng verboden. Tomeï legt uit, waarom die maatregelen werden genomen: "We hadden vorig jaar behoorlijk wat snijwonden door rondslingerend glas. En we hebben ook liever geen Mijn opdracht is een festival te organiseren voor een zo breed mogelijk publiek. Ik ben er niet voor één doelgroep. Ik doe het voor de hele familie. Voor opa en oma, voor pa en ma en voor de kinderen mensen die enkel komen om zich vol te gieten. Er lopen ook kinderen rond, die willen we niet confronteren met lallende en kotsende volwassenen." Hoe verdedigbaar het strenge toezicht ook was, de ongedwongenheid die het festival altijd had gekenmerkt, was in één klap verdwenen, en dat werd alom betreurd. Het kille sfeertje werd nog eens verhoogd door de demonstratieve aanwezigheid van bereden politie in het Hof en talloze agenten rond de ingang en op strategische punten langs de toegangswegen naar het festivalterrein. Een sms-je had de festivalleiding gewaarschuwd dat Feyenoord-hooligans van plan waren de boel op stelten te zetten. Dit signaal werd door de autoriteiten uiterst serieus genomen, vooral omdat een groep gewelddadige supporters van de Rotterdamse voetbalclub een paar maanden eerder ook al eens had huisgehouden in het Vlaardingse uitgaanscircuit. "We waren wel gedwongen, zwaar in te zetten op preventie," zegt Tomeï. De hoolies lieten zich niet zien, maar dat betekent allerminst dat de regels volgend jaar worden versoepeld. "Ik denk niet dat er een weg terug is," waarschuwt Frank Tomeï. "Ik snap de heimwee naar de picknickmand, maar ik ben bang dat we niet meer zonder goed toezicht kunnen. Daarvoor is het festival te groot geworden." Die groei is deels bewust nagestreefd, maar deels ook het gevolg van het automatisme dat een festival wel gedwongen is zichzelf voortdurend te vernieuwen. Voor een evenement dat niets verrassends te bieden heeft, verliest het publiek al gauw de belangstelling. Maar dat verhaal heeft ook een keerzijde. Gaat door die groei het karakter van het Zomerterras niet steeds meer verloren? En waar liggen voor Frank Tomeï eigenlijk de grenzen aan de groei? Om met het laatste te beginnen: de festivalleiding, zegt Tomeï, doet inmiddels zijn best om de toeloop af te remmen. "Anders dan voorgaande jaren, hebben we dit jaar niet meer geprobeerd landelijk aandacht te krijgen voor het Zomerterras. We konden bijvoorbeeld gratis een dubbele pagina krijgen in het blad van een landelijke supermarktketen. Daar hebben we nee tegen gezegd. Het enige gevolg van die reclame zou zijn geweest dat we nog meer mensen aan de poort hadden gekregen. Daar zitten we niet op te wachten. De groei van het festival hoef je niet per sé te realiseren op het veld. Je kunt groei ook vertalen als de invloed die je hebt op andere culturele evenementen in de stad. Wij brengen kwaliteit. Daardoor verandert het verwachtingspatroon van het publiek ten opzichte van het culturele aanbod elders in de stad." Dan het eerste deel van de vraag: zet de sterk gegroeide bezoekersstroom het karakter van het Zomerterras niet zwaar onder druk? Tomeï denkt dat dat wel meevalt: "Binnen de hekken is het Zomerterras nog steeds een goed en gezellig ding. Dat is juist dankzij de aangescherpte regels. En wat is er eigenlijk zo erg aan toezicht? Rond het voetbalveld staan ook hekken en als je naar een wedstrijd wilt gaan kijken, moet je ook langs de bewaking. En eenmaal binnen, heb je daar geen weet meer van." Als de drukte op het veld te groot wordt, kan een punt worden bereikt dat de security aan de poort niemand meer toelaat, erkent Tomeï. "Dan wordt het: één eruit, één erin. Ik geef toe: leuk is anders. Maar een andere oplossing zie ik niet. Bij mij staat het behoud van het festival voorop. Daarvoor ben ik desnoods bereid dubbele hekken te accepteren." Of het ooit zover komt, is zeer de vraag. De toekomst van het Zomerterras zal mede afhangen van de geplande woningbouw aan de Hoflaan en met name van de tolerantie van de toekomstige bewoners. De gemeente Vlaardingen is het festival tot dusverre zeer gunstig gezind. Burgers die klagen over geluidsoverlast worden met alle egards behandeld, om maar te voorkomen dat een voorzieningenrechter voor korte of langere tijd de stekker uit het evenement trekt. Maar kan de gemeente die coulance nog handhaven als er straks op pakweg 15 meter van het podium kinderen liggen te slapen? Frank Tomeï: "Het Oranjepark is de enige en ultieme plek voor dit festival. Daarom moet de gemeente er alles aan doen om die mogelijkheid te behouden. Maar mogelijk zullen we concessie moeten doen. En misschien moeten we wel op zoek naar alternatieven." Waarmee hij nadrukkelijk geen alternatieve locaties bedoelt, maar een alternatief voor de vorm van het festival. "Ik heb wel eens als droom uitgesproken dat ik in het park een openluchttheater wil realiseren. Zodat er in de zomer, als de gewone theaters gesloten zijn, toch voorstellingen gehouden kunnen worden. Dat ideaal is door de woningbouwplannen opeens weer in zicht gekomen. Een openluchttheater is redelijk kleinschalig, trekt minder publiek en veroorzaakt minder lawaai. Het lijkt me een charmante manier om het festival op die plek te behouden. Het wordt dan natuurlijk wel anders van opzet. Je organiseert een reeks theatervoorstellingen gedurende tweeënhalve maand en de laatste twee weken sluit je af met een festival lijkend op het Zomerterras, maar met een aangepast programma." 353 Musis

Musis | 2007 | | pagina 353