Sveaparken was een uitdaging, maar Kor Kegel Nu verlaat hij Schiedam toch echt. Gerrit Schoenmakers heeft zijn appartement aan de Brede Marktsteeg ontruimd. Hij had de huurwoning nog een poos aangehouden na zijn vertrek als voorzitter van de welstands- en monumentencommissie in Schiedam, maar nu de oud-parlementariër uit Middelburg niet meer zo vaak naar Den Haag hoeft, heeft hij geen tussenstation meer nodig. "Maar Schiedam blijft een stad waar mijn vriendin en ik graag winkelen en rondkijken,belooft hij. Dus levert hij bevlogen als voorheen commentaar op de actuele ontwikkelingen: "Het is de wispelturigheid van de politiek, waardoor de gemeente haar macht verspeelt aan commerciële partijen. De inrichting van de Broersvest is nooit formeel besproken in de welstands- en monumentencommissie van Schiedam. En dat hoefde ook niet. De commissie is er in de eerste plaats om bouwplannen te beoordelen. "Toch zou een college van burgemeester en wethouders ook advies kunnen vragen over plannen, die op de inrichting van het publieke domein betrekking hebben," vindt Gerrit Schoenmakers. En dan had hij het wel geweten. Hij had als voorzitter het gebruik van natuursteen keihard afgeraden. "Ik ben een tegenstander van dat soort keien, die bedoeld zijn om het straatbeeld op te leuken, maar een averechts effect hebben. Baksteen is mooier in het straatbeeld, minder duur en je breekt je hakken er niet op - of je benen," zegt Schoenmakers. De inrichting van het openbaar gebied is sowieso een verwaarloosde beleidszone. Het is altijd het laatste dat aan bod komt, na de bouwplannen en de bouw zelf. Projectontwikkelaars voelen geen verantwoordelijkheid voor de omgeving. Zelfs de lokale overheid geeft er geen prioriteit aan, wat volgens Schoenmakers komt door de gebruikelijke dominantie van een gemeentelijk grondbedrijf, dat er geen belang bij heeft om in de kwaliteit van straten en pleinen te investeren. "De inrichting van het openbaar gebied is zelfs strijdig met de cultuur van het grondbedrijf," zegt Schoenmakers. En als er dan ook nog een wethouder voor financiën is, die zich helemaal focust op de cijfers die het grondbedrijf presenteert, dan valt het openbaar gebied ten prooi aan onverschilligheid en ligt verrommeling op de loer. Gerrit Schoenmakers geeft er twee voorbeelden van. Sveaparken en Spieringshoek. Maar eerst zet hij in het algemeen uiteen, waardoor de gemeente niet zo machtig is als ze zou behoren te zijn. Er zijn natuurlijk de trends geweest, waardoor de maakbaarheid van de samenleving nog moeilijker werd dan ze al was. De terugtredende overheid was een beweging die bedoeld was om verantwoordelijkheden terug te leggen bij 'de burger' en de vrije markt, maar de burger is niet georganiseerd genoeg om de richting te bepalen - het bedrijfsleven wel. Er kwam bij: de dualisering in het lokaal bestuur, die de lokale politiek moest verlevendigen. Maar de dualisering bracht vooral een splitsing tussen bestuur en controle van het bestuur, waardoor de gemeenteraad op afstand kwam van de dagelijkse macht. Bovenal ziet Schoenmakers een weerbarstig probleem in de teloorgang van collectief geheugen. "Verrommeling in de stad is rechtstreeks de schuld van een gemeentebestuur," zegt hij, "want de gemeente heeft met bestemmingsplannen, Musis 354 Gerrit Schoenmakers, foto Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 354