Architecten kunnen bijzonder hun voordeel doen met een kritische welstandscommissie, want zo staan zij sterker tegenover een opdrachtgever die het zo goedkoop mogelijk wil en overal probeert te versoberen. Ik heb als voorzitter van de welstandscommissie altijd die solidariteit gevoeld met architecten die hun ontwerp bij opdrachtgevers moesten verdedigen. Het is een ongeschreven regel, dat een goede architect zich moet kunnen beroepen op een welstandscommissie. De ramp is geboren, als je een architect hebt die aan de leiband van zijn opdrachtgever loopt. Dan maak je niks klaar. Dan kun je alleen maar afwijzen. Dan zit er geen groei in, geen opbouw van kwaliteit." Er zijn in de periode Schoenmakers geregeld plannen in de prullenbak beland of ingrijpend gewijzigd. Nieuwbouw aan de Makkerstraat, hoek Buitenhaven, werd afgewezen. "Er stond een lummel van een ontwikkelaar, die met zijn grote bakkes zei dat hij hier wel even zou bouwen en daarna nooit meer in Schiedam zou komen. Zo iemand moet je niet eens op de markt willen toelaten! Hij leek nog zijn zin te krijgen ook, maar het plan kon uiteindelijk worden verijdeld doordat de met sloop bedreigde sodafabriek op de monumentenlijst kwam." Voor de Parkweg-Oost mocht de welstandscommissie de architect selecteren. De keus was best moeilijk, want Piet Blom (van de kubuswoningen in Rotterdam) dong mee, evenals Lafour Wijk uit Amsterdam, architecten uit de school van Aldo van Eijck. De commissie koos voor Inbo, een groot bureau van architecten en stedenbouwkundigen. Niettemin moest de welstandscommissie interveniëren, toen de opdrachtgever bezuinigde. De parkeergarages onder de flats aan de Joop den Uyllaan dreigden kleiner te worden, waardoor de druk op het openbaar gebied nog groter zou worden. Schoenmakers verwacht dat het plan Parkweg-Oost een vervolg krijgt, wanneer eenmaal de liften bij de verouderde flats zijn afgeschreven en er opnieuw gesloopt kan worden in dit deel van Nieuwland. Als Schoenmakers nu door de stad wandelt, ziet hij zijn invloed. Het complex aan de BK-laan, Warande en Nieuwe Haven heeft een betere perceelindeling gekregen dan de fagadebouw die aanvankelijk was beoogd voor de voormalige bedrijven van Slavenburg en Warmtemeter. Schoenmakers: "Het is geen grootse architectuur, maar het voegt zich respectabel in de omgeving door de variatie in gevels, waar wij op aangestuurd hebben. Toch hadden we liefst meer monumentale panden gespaard gezien. De Historische Vereniging was dat met ons eens." Het Land van Belofte is voltooid - en het valt Gerrit Schoenmakers mee. "Eigenlijk voegt het zich redelijk in het publieke domein. Aan de zijde van de Broersvest sluit het redelijk aan op de stijl van het Stadserf en aan de kant van de Boterstraat en Kreupelstraat gedraagt het complex zich goed in de omgeving. Als welstands- en monumentencommissie let je op ordening, proportie en smaak en ik moet zeggen dat het Land van Belofte goed geordend is en de juiste proporties kent. De kwestie van smaak is altijd het lastigst. Voor ons had een Musis 356 Sveaparken, Nieuwbouw Nieuwe Haven, foto's Cornelia Montfoort

Musis | 2007 | | pagina 356