retro-stijl niet gehoeven. Het had eigentijdser mogen zijn. Maar als ik denk aan het eerste ontwerp, waarin trapgeveltjes voorkwamen, terwijl Schiedam in de historie nauwelijks trapgevels gekend heeft, dan vind ik dat we gelukkig hebben weten te voorkomen dat het met het Land van Belofte helemaal de verkeerde kant op ging." De Hoogstraat doet Schoenmakers nog steeds pijn aan de ogen. Je zou een belasting op leegstand moeten heffen, adviseert hij. Het bestaat in andere landen om speculanten te prikkelen leegstaande winkels en woningen op te vullen. De verpaupering van de Hoogstraat kan daarmee een halt worden toegeroepen. Schoenmakers ziet in de Hoogstraat het droevige tafereel, dat verbeteringen en verslechteringen elkaar opvolgen. "Het jojoot heen en weer. Het is godgeklaagd dat de monumentenwet eigenaren niet verplicht om monumenten te restaureren. Met de monumentenwet in de hand mag je een mooi gebouw gewoon naar zijn ouwe moer laten gaan. Beter zou het zijn, als de gemeente - na een maximale periode van leegstand - het voorkeursrecht krijgt om een pand tegen marktwaarde aan te kopen. De Hoogstraat vergt natuurlijk een miljoeneninvestering van de gemeente en de ondernemers tezamen, want het gaat niet alleen om voorgevels. Wil je de woningen boven de winkels bewoonbaar maken, dan zul je ook iets aan de entrees en het achterliggende gebied moeten doen." Schiedam is nog niet uit de brand, zegt Schoenmakers. Hij zal de stad in de gaten blijven houden. En als dan de politiek zo wispelturig is, dat ze steeds andere zwaartepunten en prioriteiten kiest, is het niet zo vreemd dat commerciële partijen altijd winnen. Met zijn wispelturigheid geeft het gemeentebestuur de potentiële macht van de gemeente weg 357 Musis

Musis | 2007 | | pagina 357