Het Groot Schie Onbedoeld was het samenstellen en produceren van het Groot Schiedams Prentenboek een heidens karwei. Want hoe gaat het doorgaans: het eerste, simpel verwoorde, idee om Schiedam te verrassen met een prentenboek dat al het vorige moest doen vergeten, heeft als logisch gevolg dat aan samenstelling en keuze hoge eisen worden gesteld. En hoge eisen vergen onderzoek. Niet alleen in de eigen collectie van gemeentearchief en Stedelijk Museum, maar ook daarbuiten. Ver daarbuiten zelf in rijkscollecties in Den Haag en Amsterdam, in het geweldige reservoir aan prenten en tekeningen van het Rotterdams gemeentearchief, in huien van particulieren en in privé-collecties waarin zich soms de mooiste schatten bleken te bevinden. Het resultaat is er dan ook naar. Meer dan honderdzestig grotendeels onbekende prenten wisten Henk Slechte en gemeentearchivaris Laurens Priester op te sporen voor een prentenboek dat in documentatie, kleur en uitvoering, omvang en band letterelijk een magistrale uitgave mag heten. Alle tekeningen en prenten zijn, ook als deze in potlood of oostindische inkt zijn opgezet, geheel in kleur uitgevoerd. Musis geeft een indruk. Met zandzakken versterkte kade tussen Kethel en de Veer- of Veenpolder tijdens de overstroming in 1903 In april 1903 is Kethel getroffen door een watersnood die uit heel Nederland en daarbuiten de aandacht trok. Nadat het al dagen had gestormd en geregend, werd op 24 april een gat geslagen in de kade van de Poldervaart tegenover de Broekkade. Daarna stroomde het water de Noord-Kethelpolder binnen en zette Kethel en Spaland onder water. De klokken van de kerken in Kethel werden geluid en de boeren probeerden met een sloopschuit met zware ballast het gat van meer dan veertig meter te dichten. De schuit sloeg om en alle moeite was vergeefs. Pas toen de bijna lege Poldervaart hetzelfde niveau had als de polder, ging het waterschap Delfland de schade repareren met zinkstukken, keien en zandzakken. Dat leek goed te gaan, totdat het gemaal het begaf en de polder opnieuw onderliep. Kethel was plotseling een bezienswaardigheid en kreeg landelijke en zelfs internationale aandacht van duizenden nieuwsgierigen. De burgemeester heeft; van de watersnood een plakboek bijgehouden, dat zijn zoon aan Jaap de Raat heeft gegeven, en zich nu in het Gemeentearchief Schiedam bevindt. Aan de watersnood heeft de Stichting Schiedams Amateurtoneel (SCHAT) in 2007 het toneelstuk Kethel van de Kaart gewijd. Musis 360 Met zandzakken versterkte kade tussen Kethel en de Veer- of Veenpolder tijdens de overstroming in 1903. J. Hoynck van Papendrecht, tekening, pen en potlood 1903 Collectie G.A. Sloos. n a it

Musis | 2007 | | pagina 360