dams Prentenboek ligt er, begin december De sloop van de molen De Oost op de hoek Lange Kerkstraat - Broersvest In de Lange Kerkstraat lag tot 1893 een gracht die tegelijk met de meeste Schiedamse sloten en grachten is gedempt. In 1992 is een rij karakteristieke en - gedeeltelijk - historische panden gesloopt voor de bouw van het gecombineerde winkelpand van Albert Heyn, Blokker en C&A, het ABC-complex. De Historische Vereniging heeft daar - tevergeefs - tegen geprotesteerd, vanwege het verdwijnen van de panden, maar ook omdat de nieuwbouw zou leiden (en ook heeft geleid) tot een eenvormig horizontaal aanzicht, terwijl deze straat juist een verticaal karakter had, en gedeeltelijk nog heeft. Een van de slooppanden (Lange Kerkstraat 56) was zelfs een rijksmonument. De partij Gemeentebelangen heeft bezwaar aangetekend tegen de sloop van dat monument, maar de Historische Vereniging deed daaraan niet mee, omdat de panden eromheen, die met dat monument samenhingen, niet van de sloop te redden waren. Door een procedurefout mislukte het protest, en kon het pand toch gesloopt worden. Alles wat restte waren bouwfragmenten die werden opgeslagen. In de gevel van het ABC pand is in 1994 - ver boven ooghoogte en niet op de historisch juiste plaats - de gedenksteen ingemetseld die beeldhouwster Theresia van der Pant in 1952 heeft gemaakt voor de gevel van het huis dat in 1894 is gebouwd op de plek waar ooit het huis stond van Jan van Riebeeck (1619-1677), de grondlegger van Kaap de Goede Hoop, het huidige Zuid-Afrika. Hij woonde aan de Lange Kerkstraat van 1622 tot 1642, en is in 1649 ook in Schiedam getrouwd. De trouwakte bevindt zich in het Gemeentearchief en de grafsteen van zijn moeder in de Grote Kerk. De gemeente Schiedam heeft na de jaren 1950 geen ruchtbaarheid aan de gedenksteen gegeven, omdat de politieke correctheid dat niet toeliet, maar bij de sloop van het pand de slopers wel gevraagd de steen niet kapot te slaan. De molen de Oost is in 1727 als moutmolen gebouwd voor een aantal branders, en stond op het voormalige bolwerk op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Broersvest. Het was de zevende brandersmolen in Schiedam. In 1727 is ook de molen de Hoop aan de Lange Nieuwstraat gebouwd en in de rest van de 18de eeuw zijn er nog tien andere brandersmolens bijgekomen. In de 18de eeuw stond bij De Oost het 'stadsladderhuisje' voor de ladders voor de brandbestrijding. 361 Musis De sloop van de molen De Oost op de hoek Lange Kerkstraat - Broersvest Octave de Coninck, tekening, pen en oostindische inkt, 1962, Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2007 | | pagina 361