Prentenboek De molen is in 1899 tot en met de balie afgebroken en daarna als (bananen)pakhuis en reclamezuil gebruikt. Het restant is in 1962 gesloopt. Rechts van de stomp stond het gebouw van de 'Vergadering der Gelovigen', waarvan tekenaar en schilder Herman Paradies lid was. Bij de plaats waar ooit de molen De Oost stond, staat nu de nieuwbouw van het Land van Belofte. De aanleg van een spoorwegstation naast het oude, aan het Stationsplein. Schiedam heeft viermaal een nieuw station gekregen. Nadat het eerste station in 1888 was vervangen door een van de architect D.A.N. Margadant, kreeg Schiedam in 1963 zijn derde station, nu ontworpen door stationsarchitect Koen van der Gaast. Het perronemplacement viel op door de constructie van een raam voor en een raam achter, een keuken van een meter breed en een smalle trap naar de zolder waar de bewoners sliepen. De huisjes betrokken hun water uit de sloten aan weerszijden. Een verbetering vergeleken bij de toestand in de binnenstad was, dat ze een eigen 'doos' hadden, een emmer die dienst deed als toilet en onder een plank was geplaatst, precies boven een rond gat dat met een deksel werd afgesloten. De Spoorstraat is omstreeks 1960 onder de Horvathweg verdwenen. De Kreupelstraat liep en loopt van de Boterstraat tot de hoek Lange Kerkstraat/ Broersveid, parallel aan de Broersvest. Volgens de overlevering zou stadsheilige Liduina hier in 1395 zijn gevallen en kreupel geworden. Deze verklaring voor de straatnaam is speculatief. Zeker is wel dat het middeleeuwse woord 'crepel' nauwe doorgang betekent. Door de straat liep een grachtje, waarvan de bewoners het water gebruikten voor de was, maar ook als drinkwater, en dat in 1893 is gedempt, het dak, en voor de straatgevel had de Kamer van Koophandel in Vlaardingen een glasmozaïek van Rob Zijlemans geschonken, dat zich haastende reizigers voorstelde, en was aangebracht naast de zij-ingang. Toen het grootste gedeelte van station in februari 1998 plaats moest maken voor nieuwbouw ten behoeve van de doortrekking van de metro, is de ontvangsthal gesloopt en heeft de NS het kunstwerk van Zijlemans opgeslagen. In 2003 bleek dat het niet herplaatst kon worden, omdat het was vernietigd. De perronoverkapping is als enige onderdeel van het 'oude' station gehandhaafd. De Spoorstraat was een aan één kant bebouwde straat met 19de eeuwse arbeidershuisjes, waarvoor een sloot liep die op maandag blauw kleurde van het waswater. De huisjes hadden tegelijk met de meeste grachten en sloten in Schiedam. In de Kreupelstraat huurde de Communistische Partij Holland in 1931 een winkel, en vestigde daarin het Karl Liebknechthuis. De straat is onherkenbaar geworden door de bouw van het ABC complex en de nieuwbouw op het Land van Belofte, dat in de volksmond vele jaren Hemaplein heeft geheten, omdat de Hema hier, na het vertrek uit de Hemaflat aan de Koemarkt, een tijdelijke vestiging had. Alleen de sigarenwinkel op de hoek van de Kreupelstraat en de Lange Kerkstraat heeft de sloop- en bouwwoede overleefd. De sloop ten behoeve van de bouw van het ABC complex begon in 1992. Ter hoogte van de parkeer garage stond het Buitenhofje van Belois uit 1601, dat in 1741 was vernieuwd, maar voor de nieuwbouw moest wijken. Musis 362 De aanleg van een spoorwegstation naast het oude, aan het Stationsplein. Andre Pelgrim, tekening, pen en potlood, 1963, Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2007 | | pagina 362