Wat betekent Vlaardingen voor u persoonlijk Tjerk Bruinsma: Het toilet leerde mij Vlaardingen kennen Musis 370 Burgemeester Tjerk Bruinsma "Vlaardinger wordt je natuurlijk nooit. Een echte Vlaardinger tenminste met de status van autochtoon. Dat overkomt je niet als nieuwkomer van buiten. Let wel, ik voel me niet buitengesloten in de Vlaardingse gemeenschap. Het feit dat je geen echte Vlaardinger bent staat absoluut geen vriendschappen of een hechte samenwerking in de weg. Integendeel. Vlaardingen is een open gemeenschap waarin je makkelijk contacten legt en waarin je snel wordt opgenomen. Maar op één of andere manier blijf je een buitenstaander. Je deelt niet mee in het collectief geheugen. Een merkwaardig verschijnsel in Vlaardingen is dat de hele bestuurslaag nog wordt gevormd door Vlaardingers van geboorte. Ik zou zo gauw geen stad in Nederland weten waar dit even sterk het geval is. En al even merkwaardig is dat hierin geen hang naar regentschap valt te herkennen. Vlaardingen is een moderne stad, modern bestuurd en met een brede oriëntatie op de wereld. En toch vormen de geboren Vlaardingers in elk bestuur van enige betekenis de meerderheid. Heel bijzonder. Maatschappijvorsers en historici zoeken de oorzaak voor die kennelijke lotsverbondenheid van de Vlaardingers in de visserij. Daar kan ik me wel wat bij voorstellen. Eeuwenlang is Vlaardingen een besloten gemeenschap geweest waarvan de mannelijke bevolking het grootste gedeelte van het jaar op zee verkeerde. Dat alleen al tekent een samenleving. Plus natuurlijk de altijd onzekere uitkomst van de vangst en de angst voor het verlies van man en kinderen. De godsvrucht en lijdzaamheid waarmee Vlaardingen het lot onderging tekent zich door tot vandaag de dag. Het is onderdeel geworden van het collectief geheugen. Met als gevolg dat de Vlaardingers behalve dat ze een goed ontwikkeld verantwoordelijkheidsgevoel hebben er ook toe neigen om het voor elkaar op te nemen, soms tegen beter weten in, zoals indertijd met de ambulancerellen. Het zijn onze mensen werd me later verweten. Zo zit de Vlaardinger in elkaar, hoezeer ze elkaar onderling ook de maat durven nemen: het zijn ONZE mensen. Vlaardingen is al snel veel voor ons gaan betekenen. Méér in menig opzicht dan Groningen. Groningen is in cultuur en uitgaansleven een echte universiteitsstad. Levendig maar met een komen en gaan van mensen die een paar jaar kleur aan de stad geven en vervolgens weer vertrekken naar het westen. Vlaardingen kent een heel andere dynamiek. Die openheid en directheid die het westen van Nederland zo vaak wordt toegedicht die vind je hier wel. Dat ontdekte ik al tijdens onze eerste oriëntaties op het burgemeesterschap hier. Want natuurlijk hadden we Vlaardingen al een paar keer goed bekeken voordat we de stap durfden nemen. Om de sfeer te proeven en te bekijken of we in Vlaardingen zouden kunnen aarden. We waren volledig onbekend. Ik moest zelfs nog op de kaart kijken om te zien of Vlaardingen nu vóór of achter Rotterdam ligt. Met de auto een eind buiten het centrum geparkeerd en zonder enig benul hoe de stad in elkaar zit, zijn we gaan lopen en tijdens één van die wandelingen leek het me een goeie om hier en daar een winkel binnen te stappen om te vragen of ik even van het toilet gebruik mocht maken. Echt gastvrije mensen zeggen 'ja' had ik me bedacht. Voor ongastvrije rekende ik op een 'nee' of een verwijzing naar het dichtstbijzijnde openbaar toilet. Dat gebeurde dus nergens. Overal kon ik binnen komen, soms over de dozen in het magazijn heen. Zeker twaalf wc's heb ik doorgetrokken die dag, waarop voor mijn vrouw en mij maar één conclusie mogelijk was. Vlaardingen is een hartelijke stad, ook al kom je er niet vandaan."

Musis | 2007 | | pagina 370