Saskia Smit: Ik ben vergroeid met Vlaardingen 371 Musis Foto's Heden het Verleden Jan van der Ploeg Saskia Smit "Ik zou me zo gauw geen andere woonplaats dan Vlaardingen kunnen voorstellen. Gezellig is het woord niet. Noem het geborgenheid. In Vlaardingen ben ik thuis. Hier ligt mijn verleden en tot zover ik kan zien ook mijn toekomst. Dat heeft natuurlijk ook alles te maken met mijn werk als docent drama die vanuit de Vrije Academie werkt met veertien verschillende groepen kinderen op het basisonderwijs. De voortdurende oriëntatie op mijn werk, verplicht me om kennis te nemen van wat buiten deze gemeenschap op mijn vakgebied gebeurt. De uitwerking daarvan echter vindt plaats op de schaal van het basisonderwijs aan Vlaardingse kinderen in een Vlaardingse situatie. Het enige dat me hindert is de petrochemie aan de overkant en soortgelijke bedrijven aan deze kant van het water. Je kunt er niks aan doen, behalve erop tegen zijn, maar mij persoonlijk staat het hele beeld me tegen met die installaties, de rook en de stank en de daarvan afkomstige overlast. Die industrialisering van Vlaardingen heeft trouwens ook nog andere gevolgen. Vergeleken bij vroeger is de stedelijke mentaliteit harder geworden, minder vriendelijk en vooral veel minder spontaan. Dat is jammer want het Vlaardingen uit mijn jeugd was heel verdraagzaam, ondanks de grote verschillen tussen nieuwkomers en autochtone Vlaardingers. Je merkt dat ook in het uitgaansleven. Gaan stappen in Vlaardingen is niet meer zo ongecompliceerd als vroeger. Uit het verleden rest het beeld van meer saamhorigheid in het uitgaan. Misschien dat de komst van een paar nieuwe leuke kroegjes dat beeld weer wat omhoog kunnen vijzelen. Kortgeleden ging ik 'ns uit in 's-Hertogenbosch. Dan vallen de verschillen je eens te meer op. De scene hier is klein en vrij hard vergeleken bij de ongedwongen vrolijkheid van 's- Hertogenbosch. Dat is jammer. Ik vergelijk de veranderende sfeer in het tegenwoordige Vlaardingen wel eens met de ontwikkelingsgang van de kinderen waarmee ik werk. De kleuters waarmee ik verhaaltjes naspeel staan heel onbevangen en fantasierijk tegenover de onderwerpen die we met elkaar aanroeren en de samenwerking met anderen binnen het spel. Bij oudere kinderen zie je dat de maatschappij om hen heen met alle daarin vastgelegde rolpatronen een steeds belangrijker rol gaat spelen. Maar met dat alles blijft Vlaardingen natuurlijk wel mijn stad. Ook toen ik in Nijmegen studeerde en daar volop deelnam aan het studentenleven, kwam daarin geen verandering. Ik heb er ook nooit aan getwijfeld dat ik na mijn studie weer naar Vlaardingen terug zou keren. Je kunt eigenlijk wel stellen dat ik nooit uit Vlaardingen ben weggegaan en dat eigenlijk ook nooit zou willen."

Musis | 2007 | | pagina 371