Wait betekent Schiedam voor u persoonlijk Wilma Verver-Aartsen: Het delen van zorgen maakt de samenleving beter Musis 374 Burgemeester Wilma Verver-Aartsen "Ik heb er van meet af aan geen twijfel over laten bestaan dat ik aan het waarborgen van veiligheid en zorgvuldig omgaan met elkaar en met de openbare ruimte, grote waarde hecht. Dat geldt zowel voor het beleid dat is afgestemd op de lokale gemeenschap als op de vormen van samenwerking die ik zoek met de andere gemeenten in de regio. Dat loopt goed. We hebben een burgemeesterskring om elkaar ook informeel beter te leren kennen en er wordt onderling veel collegiaal overleg gevoerd. Het gaat er dan niet om om dingen te regelen vanuit het perspectief dat je elkaar persoonlijk kent, maar veel meer omdat je op de hoogte bent van eikaars problemen. Het regio-overleg is heel belangrijk omdat je als buurgemeenten die allemaal watergebonden zijn heel wat met elkaar deelt en ook wel in gezamenlijkheid hebt op te lossen. Daarnaast moet je voor ogen houden dat decentralisatie niet altijd zaligmakend is. De realiteit is dat elk voor zich keuzes moet maken die goed zijn voor de stad en de bevolking en passen binnen de financiële mogelijkheden van het moment. Voor Schiedam liggen een aantal zaken bovendien heel genuanceerd omdat Schiedam zo dicht tegen Rotterdam ligt en met die daardoor ook een aantal grotestads-problemen meekrijgt die voor verder liggende gemeenten heel anders liggen. Waar wij voor moeten waken is aan de ene kant het Calimero-effect terwijl je aan andere kant moet waken voor de gevaren van willen concurreren waar geen concurrentie mogelijk is. Neem alleen de middenstandsontwikkeling maar. Schiedam zal het in de toekomst moeten hebben van kwaliteitsontwikkeling omdat kwantiteit een onhaalbare zaak is met het centrum van Rotterdam zo vlakbij de deur. De bevordering van veiligheid en zorg voor een schone stad heb ik hoog in het vaandel. Daarmee boekje resultaat. En dan bedoel ik niet het persoonlijk resultaat als burgemeester, maar het resultaat dat zich vertaalt in het aanzien van de gehele stad naar de buitenwereld toe. Het gaat erom meerwaarde te geven, in een aantal gevallen bereik je dit door een heel duidelijk beleid te voeren, aan de andere kant door persoonlijke inzet. Nog maar kort in Schiedam zie ik het als een eerste taak om me vertrouwd te maken met de hele stad. Vanzelfsprekend kun je niet iedereen kennen, dat moet je ook niet willen nastreven. Je moet willen leren en je inzicht willen verruimen in de plaatselijke cultuur, de verhoudingen en de gewoontes. Al ver voordat ik in Schiedam kwam wonen, brachten we vrijwel elk vrij moment alleen of met vrienden door in Schiedam. Dat was een eerste stap om ons vertrouwd te maken met de Schiedamse samenleving. Alleen om te slapen zochten we ons bed in Voorschoten op. Alleen op die manier konden we ons een beeld vormen van deze stad. Je moet erbij willen horen en er deel van durven uitmaken. Dat lukt niet als je afstand bewaart, al ben je dat soms aan je ambt als burgemeester wel verplicht. Op die manier ben ik er ook toe over gegaan om de ouders van jongeren die zich misdragen aan te spreken op het gedrag van hun kinderen. Natuurlijk speelt daarbij ook de waarschuwing en correctie een rol. Maar de bedoeling achter die aanpak gaat dieper. Ik maak me als mens zorgen over het gedrag van de jeugd en de mate waarin ze onbereikbaar zijn voor hun opvoeders. Die zorg wil ik delen met de ouders om op die manier dichter bij het doel te komen: namelijk het corrigeren van het gedrag van die jongeren zonder dat je zwaardere maatregelen moet nemen en echt over moet gaan tot ordehandhaving. In het delen van de bezorgdheid geef je ook de ander de kans om een eigen inbreng te hebben en op die manier invloed uit te oefenen op het gedrag van de jeugd. Al met al kan ik wel zeggen dat de Schiedammers zoals ik ze heb leren kennen maken dat ik mij zeer, zeer bij de stad betrokken voel. En hoe meer ik mij verdiep in Schiedam, hoe nieuwsgieriger ik wordt."

Musis | 2007 | | pagina 374