Tamara Collé; Veertig vrouwen die elkaar zomaar opzoeken Tamara, Etienne en Timothy Collé "Ik woon m'n leven lang al in Schiedam, dus ik kan me nauwelijks iets anders voorstellen. Dat wil ik ook niet. Ik voel me hier op m'n gemak en helemaal als bewoonster van het centrum. Gek eigenlijk, je woont in het midden van de stad op één van de drukste punten en toch heeft het centrum van Schiedam alles van een dorp. Mijn ouders wonen om de hoek en mijn schoonouders schuin aan de overkant. Mijn man zet de zaak van zijn vader voort en een deel van mijn schoonfamilie heeft eeuwenoude wortels in het gedistilleerd. In de directe omgeving kennen we iedereen en waar we ook gaan heb ik het gevoel dat we welkom zijn. Daarbij worden we 's morgens gewekt door de klokken van de kerk en hebben we beneden ons een kleine snoepwinkel die niets anders verkoopt dan dat. Dat klinkt toch allemaal als een dorpsromannetje. Zo voelt het ook wel. Als we na sluitingstijd van de winkels door de stad lopen en het weer stil is geworden in het centrum, dan ken je eigenlijk alle mensen wel die je op straat tegenkomt. Niet van naam, want daarvoor is Schiedam dan toch weer te groot, maar meestal wel van gezicht en soms van de buurt waaruit ze afkomstig zijn. Als ik denk aan Schiedam zijn het niet in de eerste plaats de haven en de monumenten die me voor de geest komen. Natuurlijk besef ik de schoonheid ervan, zeker omdat je er zo vaak komt en de stad meemaakt in alle jaargetijden en onder alle weersomstandigheden. Maar het is veel meer de sfeer die me aantrekt en dan vooral het gemak waarmee de Schiedammers onderling met elkaar omgaan. Het kost hier absoluut geen moeite om contacten te leggen, zelf niet met wildvreemden. Dat merk je heel sterk op de markt waar iedereen met iedereen staat te kletsen en er soms geen doorkomen aan is vanwege al die mensen die maar bij elkaar blijven staan en de tijd aan zichzelf lijken te hebben. Schiedammers zijn in zeker opzicht gezelligheidsmensen. Zo is er niet zo lang geleden spontaan een groep van ongeveer veertig jonge moeders ontstaan die elkaar eens in de maand treffen om samen een borrel te drinken en ervaringen uit te wisselen. Daarin ligt geen uitgewerkt idee ten grond, zo van: 'laten we 'ns een praatgroep oprichten van centrumvrouwen met kinderen.' Helemaal niet. De één belde de ander en die had wel weer een kennis die het ook leuk vond om er 'ns even uit te zijn en die nam weer een ander mee. Je hoeft er ook niet altijd bij te zijn en er is ook geen vast patroon in de samenkomsten. Het is een spontaan sociaal gebeuren waarin iedereen plezier heeft en waaraan iedereen kan deelnemen die daar zin in heeft. Nieuwelingen zijn welkom, vrouwen die door omstandigheden een tijdje niet kunnen worden daar niet op aangekeken. Het is gewoon een stukje jong vrouwelijk Schiedam dat het leuk vind om elkaar zo eens in de maand te treffen. Zo makkelijk gaat het hier wel." 375 Musis

Musis | 2007 | | pagina 375