dingse KW-haven leeft tussen wal en schip 379 Musis klapstoeltje zijn vislijn in de gaten, waarvan de dobber loom op het water heen en weer beweegt. De ander roert in een pan die staat te borrelen op een campinggasje. Alleen 's zondags gebeurt er weinig in dit afgelegen stukje Vlaardingen. De rest van de week kan het er hectisch aan toegaan. Maar weinig Vlaardingers weten wat zich er zoal afspeelt. Ze zetten zelden of nooit een voet in dit afgelegen stadsdeel. Ga je af op de media, dan lijkt het of rond de Koningin Wilhelnrinahaven de wetten van het Wilde Westen heersen. Een moskee in een oud pakhuis brandt tot twee keer toe af. In een ander pakhuis wordt een hennepplantage ontmanteld. Een discotheek moet dicht omdat jongeren er onwel zijn geworden tijdens een schuimparty. De gemeente verleent vergunning aan een massagesalon waar Thaise schonen ook intieme wensen vervullen, tot woede van sommige ondernemers, die luidkeels protesteren tegen de komst van dit 'bordeel'. Andere bedrijven zoeken de publiciteit omdat ze moeite hebben met de woningbouwplannen rond de haven. Die plannen zouden wel eens kunnen betekenen dat sommige bedrijven hun biezen moeten pakken. En dan is er nog de groeiende schare vrachtwagenchauffeurs uit het voormalige Oostblok die met de Norfolkline heen en weer varen naar Engeland en die voor ophef zorgen, de ene keer omdat ze de prostitutie in de haven aanwakkeren, een andere keer omdat ze op warme avonden groepsgewijs barbecueën op de kade en hun lege wodkaflessen laten slingeren. De overheid, klagen ondernemers, treedt daar nauwelijks tegen op. Weliswaar staat er halverwege de gevelrij aan de noordzijde van de haven een gemeentelijk bord waarop een waslijst aan gebiedsverboden is aangegeven. Wildplassen wordt beboet met 75 euro, een aanmaning van de politie om door te lopen negeren kost 130 euro. Maar politieagenten om de geboden te handhaven worden zelden gesignaleerd. Zodat het bord doet denken aan Lucky Luke-verhalen, waar cowboys in stadjes als Nothing Gulch welkom worden geheten met geschreven vermaningen aantreffen als: "Vreemdeling! Wij hebben harten van ijzer, zielen van staal en kogels van lood!" Maar altijd als een bandiet de wet overtreedt, is de sheriff net de stad uit. Ook aan de KW-haven kan veel, want er is weinig geregeld. Voor het gebied geldt geen bestemmingsplan. Onder andere de horeca maakt daar dankbaar gebruik van. De haven is - met instemming van het gemeentebestuur - de laatste jaren uitgegroeid tot een levendig uitgaansgebied. Maar in datzelfde gebied waar mensen feestelijk uit eten gaan, rijden trucks af en aan, worden vanuit schepen containers op de kade gehesen, staan balen geperste textiel op transport te wachten en worden schuiten geladen met schroot. Vallen al deze drukke en lawaaiige activiteiten wel te rijmen met de woningbouwplannen die er voor het havengebied bestaan? Voorlopig maken de ruime panden, de meeste nog daterend uit het haringtijdperk, de haven tot een aantrekkelijke locatie voor ondernemers van allerlei slag, variërend van een winkel in tweedehands jukeboxen en meubelen uit Amerikaanse wegrestaurants tot een evenementenbureau of een advocatenkantoor. Ook Rob Buising van siervishandel De Fontein vond hier zijn draai. Een loods aan de noordzijde van de haven bood hem de ideale ruimte om zijn assortiment van meer dan vierhonderd soorten vissen uit te stallen. Prettig is ook dat zijn klanten altijd wel een (gratis) parkeerplekje ergens aan de waterkant kunnen vinden. Tegelijk moet de sierviskweker echter constateren dat

Musis | 2007 | | pagina 379