Aan de KW-haven kan veel, want er is weinig geregeld 381 Musis Eetcafé De Nieuwe Haven American jukeboxshop All Americam Dream club sommige van de vrachtwagens die over de kade razen, wel erg dicht langs zijn zaak scheuren. Geen ongevaarlijke situatie voor zijn klanten. Buising beklaagt zich over de lakse houding van de gemeente Vlaardingen, die op klachten over verkeer en veiligheid nauwelijks reageert. Dat onderwerp schijnt geen hoge prioriteit te hebben, zegt hij. Andere ondernemers verwijten de gemeente dat die geen enkele visie op de toekomst van de haven heeft. Fred van Velzen bijvoorbeeld, van eetcafé De Nieuwe Haven, kan maar niet begrijpen waarom er tegen de zin van de omliggende bedrijven zo nodig een Thaise massagesalon aan de haven moest worden ondergebracht. Dat is schadelijk voor het imago van de ondernemingen die er al zitten en zal nieuwe bedrijven kopschuw maken. Welke bonafide ondernemer investeert er nou in een zone waar meisjes achter de ramen zitten. Ook de plek voor de salon is hoogst ongelukkig gekozen: uitgerekend op de bovenverdieping van zijn café. "Mijn klanten kunnen precies zien, wie er naar boven gaat voor een nummertje. Lekkere privacy!" Hoe een sekstent met plannen voor woningbouw te combineren valt, is Van Velzen helemaal een raadsel. Niet dat hij ook maar één seconde in die bouwplannen gelooft. Hij wijst op een uitvergrote foto van zijn café tijdens hoog water. De foto hangt op een prominente plek aan de muur en toont de gevolgen van hoog water. De kade staat blank tot aan de vensterbank van het café. "Alleen met paalwoningen heb je geen last van de vloed. Maar dan nog staat buiten je auto tot het stuur in het water." "Die massagesalon is nog onze minste zorg," zegt Robert de Jong, directeur van de Dl Group, een bedrijf met een miljoenenomzet in papieren en katoenen poetsdoeken en andere hoogwaardige schoonmaakmaterialen. Het bedrijf, gevestigd aan de noordzijde van de KW-haven, exporteert naar 42 landen. De aanvoer van grondstoffen en de afvoer van kant en klare producten gebeurt per truck. DJ Group ondervindt daar in toenemende mate problemen mee. Oorzaak: het toegenomen vrachtverkeer op de haven. De Jong: "Er worden hier verschillende bedrijfstakken gecombineerd die niet samengaan. Dat is het punt. Horeca en grootschalige bedrijven horen niet in een en hetzelfde gebied thuis. Wij hebben last van het verkeer dat zo wordt aangetrokken. Als de gemeente een visie had op dit gebied, zou dit niet gebeuren." In het voormalige haringpakhuis Doggersbank is sinds februari 2006 De Pittstop gevestigd, een café voor vrachtwagenchauffeurs die gebruik maken van de Norfolk Line maar die de wachtruimtes in de terminal kaal en ongezellig vinden. Ze zoeken elkaar liever op in een wat intiemere ruimte, waar ze kunnen darten of een kaartje kunnen leggen. De Pittstop is daarvoor de ideale plek. Het interieur is overvloedig gedecoreerd met nummerborden, stuurwielen, autovelgen, foto's van trucks en schaalmodellen van trucks. De sfeer is er ongedwongen en familiaal. Het zit er dikwijls vol, en dat verbaast bardame Jacoline van Zanten allerminst: "De gemeente heeft de Norfolk Line naar Vlaardingen gehaald, maar niets gedaan om de chauffeurs te accommoderen. Voor een warme maaltijd en een beetje gezelligheid zijn ze op ons aangewezen. Er zitten hier soms wel vijftig man te eten. Maar we moeten ze 's avonds laat op straat zetten, want we sluiten gedwongen om één een uur. Een nachtvergunning krijgen we niet." "De haven is in mijn ogen een zooitje," zegt Leo Vons somber.

Musis | 2007 | | pagina 381