Een Kor Kegel In Vlaardingen ligt het initiatief bij de gemeenteraadin Schiedam bij de horeca. De horecaprijs is in beide steden bedoeld om de horeca positief te belichten - en het is tegelijk een middel om de contacten tussen de lokale politici en de horeca- exploitanten te verbeteren. Maar daarvoor is het wel nodigdat de gemeentebesturen nog eens goed kijken naar een stukje inconsequent beleid. Dat de Vlaardingse gemeenteraad op 28 januari 2008 voor het vierde jaar de UITblinker toekent aan een horecabedrijf 'dat het meest bijdraagt aan het uitgaan in Vlaardingenwil niet zeggen dat het allemaal pais en vree is tussen de gemeente en de horeca. Het kan flink kletteren. Op een persconferentie in de Salon waren op 25 oktober 35 horeca-ondernemers aanwezig om uiting te geven aan hun onvrede. Een enkeling noemde de burgemeester inconsequent, een ander legde de schuld bij de politie en nog iemand riep dat de horeca de UITblinker moet boycotten, maar waar ze het allen over eens waren, was dat goed gedrag niet bestraft mag worden - en dat gebeurt steeds,zeiden ze. De 'actie' werd gesteund door de Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Vlaardingen. Musis 384 Ben Vuyk, exploitant van de dancing aan de Oosthavenkade, was zelf onder de indruk hoeveel collega's er gekomen waren om hem in zijn kritiek bij te vallen. Hij moest dicht. Op last van burgemeester Tjerk Bruinsma moest de Salon zaterdag 27 oktober de hele avond en nacht sluiten. Er was namelijk een incident geweest. Buiten. Voor de deur. De portiers waren bedreigd. En het was de derde keer al, dat buiten voor de deur, op de Oosthavenkade, vlakbij de Salon, narigheid was geweest. Drie keer: daar staat de sanctie op van tijdelijke sluiting. In alle drie de gevallen had de Salon zelf melding gedaan van de onenigheid bij de politie. Dat is conform de afspraken, die de horeca en de gemeente in Vlaardingen hebben gemaakt en in een convenant, in maart van dit jaar, hebben vastgelegd. De horeca-ondernemer, die in of buiten zijn zaak rottigheid signaleert, meldt het bij de politie. Dat is een afspraak op basis van vrijwilligheid. Maar steeds meer ondernemers vragen zich af, of ze die afspraak wel moeten nakomen. "Ik meld het nooit," zegt een Schiedamse kastelein (want in Schiedam speelt dezelfde problematiek). "Ik kijk wel uit. Ik los het zelf wel op." Punt is namelijk, als een horecabedrijf de politie alarmeert, dat er twee vervelende effecten zijn. Er is een gerede kans, dat het incident in de publiciteit komt, omdat de politie uit haar dagrapport voorvallen doorgeeft aan de media. En de burgemeester zet een turfje achter de naam van de zaak. Bij drie turfjes moet de zaak dicht en is er opnieuw negatieve publiciteit. Ben Vuyk: "Ik moet het van de zaterdagavond hebben. Mijn personeel ook. Dan verdienen we het meest. Dus sluiting hakt er wel in. Het heeft bovendien een nasleep. Ik zou een bedrijf met driehonderd mensen over de vloer krijgen. Maar ze lazen in de krant dat er wat voorgevallen was en de receptie is afgezegd. Dan kost het me weer omzet." Als het nu zijn schuld geweest was, althans, als het incident zich onder zijn verantwoordelijkheid had voorgedaan, dan had Ben Vuyk het geaccepteerd. Maar dat is precies de crux. "In alle drie de gevallen, dat wij melding maakten bij de politie, was het niet onze fout," zegt Vuyk. "Eenmaal was een vechtpartij begonnen op de Westhavenkade en kwam het over de brug toe onze richting uit. De politie arriveerde, toen ze bij ons voor de deur aan het knokken waren." De andere keer betrof het eveneens een ruzie tussen jongeren die de toegang tot de Salon geweigerd waren. "Ze zijn niet eens binnen geweest," zegt Vuyk. "Er komen hier vijfhonderd mensen binnen en natuurlijk kan er wel eens een vervelia tussen zitten, die de boel oppookt. Dan zetten we hem eruit. Maar ditmaal ging het om mensen die niet langs de portiers kwamen. We selecteren aan de deur op aardige mensen en klootzakken. En het beleid is dat klootzakken er niet in komen." Maar als je ze dan buiten houdt en er ontstaat een sfeer, waarbij je beter de politie kunt informeren: "Dan heb je het nóg gedaan," zegt Vuyk. "Je doet zelf braaf de melding en je krijgt het aan de broek." Het derde incident was vergelijkbaar. Jongeren, die de Salon niet in mochten, kwamen met auto's terug en deden, met de hand onder hun jasje, alsof ze wapens gingen trekken. De portiers van de Salon voelden zich bedreigd en er werd melding gedaan bij de politie.

Musis | 2007 | | pagina 384