De horeca vindt dat het gemeentebestuur iets moet doen om te voorkomen dat goed gedrag gestraft wordt. "Het systeem is oneerlijk," zegt Ben Trooster, voorzitter van de afdeling Vlaardingen van de Koninklijke Horeca Nederland. En namens de Schiedamse afdeling zegt secretaris Keesjanse: "Ik denk dat elke horeca-ondernemer er zo over denkt. Ik ben er een tegenstander van, dat incidenten buiten worden afgewenteld op de horeca ondernemer die er het dichtst in de buurt zit. Als er buiten bij Albert Heijn een paar keer wordt gevochten, hoeft Albert Heijn toch ook niet dicht?" Het voorbeeld is zo gek niet. Supermarkten verkopen ook alcoholhoudende drank en dat is geregeld buiten op straat te merken. In Schiedam is café Proosje een voorbeeld van een horecazaak die met sluiting bedreigd werd, zonder toedoen van eigenaar Rob Koppenhagen en zijn klanten. Het gebeurde buiten. Het waren voorbijgangers die mot kregen. Kees Janse, eigenaar van zaal Beatrix in de Lange Kerkstraat, zegt dat de gemeente en de horeca werken aan een kwaliteitsmeter Veilig Uitgaan. De contacten hierover moeten het mogelijk maken een oplossing te zoeken, waarin ook de horeca-exploitanten zich kunnen vinden. voorschriften horeca-ondernemers zich te houden hebben: meer dan 130. En op alle 130 wordt de horeca gecontroleerd. De UITblinker was nadrukkelijk bedoeld om iets positiefs terug te doen voor de horeca, die immers vanwege haar activiteiten en gastheerschap van essentieel belang is in het binnenstadsbeleid, het veiligheidsbeleid en het toeristisch beleid van de gemeente. Met het instellen van de prijs zijn ook de contacten tussen gemeente en horeca verbeterd. Opvallend is dan ook, dat de boosheid van de horeca zich niet richt op de burgemeester persoonlijk of op individuele gemeenteraadsleden. "We zijn geen vijanden van elkaar, we moeten het toch met elkaar doen. Maar het beleid is niet goed. Het is kennelijk makkelijker om een zaak te sluiten dan de raddraaiers aan te pakken," zegt Vuyk. Dat ze elkaar kennen, maakt het eenvoudiger om kwesties als deze aan de kaak te stellen. Er is meer begrip, over en weer. Hoe goed de contacten zijn, blijkt wel uit het feit dat Tjerk Bruinsnra toezegde het huwelijk van Ben Vuyk en Nicolien de Rond op 30 november te voltrekken. Dezelfde Bruinsma, die die zelfde Ben Vuyk bestrafte met een avond sluiting. In Schiedam wordt voor het eerst op 10 december de horecaprijs uitgereikt, in de Amstelbron. Er zijn vijf nominaties: de Unie, het Weeshuis, Sjiek, 't Stadhuys en Loogiesch (bed breakfast). Hier is het initiatief van de horeca zelf uitgegaan, maar met eveneens de doelstelling dat er op een positieve manier aandacht aan de horeca wordt besteed en dat het de verhouding met de gemeente ten goede komt. Daartoe heeft de horeca al tweemaal de lokale politici Je doet zelf braaf de melding en "Er móet een oplossing komen," zeggen exploitanten in Schiedam en Vlaardingen, "want het huidige beleid geeft herrieschoppers ruim baan. Zij lezen ook de krant. Ze weten hoe het werkt. Als ze ergens niet binnen mogen, omdat ze dronken zijn of zich met die enorme capuchons vermommen, dan verzamelen ze zich voor je deur en beginnen ze te klagen dat ze gediscrimineerd worden. Dan krijg je dat weer. Discotheken en nachtzaken hebben een goed deurbeleid. Er staan ervaren portiers. Ze moeten dan toch ook mensen kunnen weigeren? Anders kunnen we de portiers wel naar huis sturen. Maar dan is de veiligheid niet meer te garanderen." "Ik zou meer politie willen zien," zegt een kastelein in de Vlaardingse binnenstad. "Niet alleen als we een melding doen, maar op vrijdag- en zaterdagavond zou er permanent politie in de buurt moeten zijn. Zichtbaar. En laten ze die oproerkraaiers dan eens mee naar het bureau nemen en een tijdje vasthouden. Nu krijgt het tuig een vrijbrief." Burgemeester Bruinsma heeft daar intussen op ingespeeld. Eind november maakte hij bekend, dat hij met politie en justitie heeft afgesproken dat er een weekendarrangement komt: geweldplegers, die vanaf vrijdagavond worden opgepakt, lopen het risico tot maandag in de cel te zitten. De Vlaardingse horecaprijs, de UITblinker, werd in 2004 in het leven geroepen door de gemeenteraad. Op een tournee langs enkele horecagelegenheden waren de raadsleden onder de indruk geraakt aan hoeveel wetten, verordeningen en andere je krijgt het aan de broek uitgenodigd voor een Rondje Schiedam. En het werkt wel. Het geeft gemeente en horeca tenminste een gedeelde verantwoordelijkheid voor de problemen. Vroeger kende de horeca een zwarte lijst. Daar stonden, met naam en foto, vechtersbazen op en andere snuiters die zich misdroegen. Die mensen werden door de horeca collectief geweigerd. De laatste tijd klinken er weer geluiden, dat zo'n zwarte lijst opnieuw moet worden ingevoerd. Maar de privacywetgeving maakt dat zo goed als onmogelijk. Hier is werk aan de winkel voor de politiek om te proberen de horeca met meer verfijnde regelgeving terwille te zijn, want een collectieve handelwijze van de horeca kan zeer efficiënt en effectief zijn voor de veiligheid in de stad. Beter in elk geval dan niets doen en het risico lopen dat straks geen enkele horeca-ondernemer nog de politie belt. Burgemeester Tjerk Bruinsma zegt overigens begrip te hebben voor problemen waarvoor de Vlaardingse horeca zich gesteld ziet en zal zo snel mogelijk het overleg hierover openen. 387 Musis

Musis | 2007 | | pagina 387