m mPIPJ -J irj wf"» ij-—-il Verschillende malen hebben kraakbewegingen getracht iets van de B Hofje van Belois aan de Noordmolenstraat. Het 17de eeuwse hofje was al in 1926 gesloten, nadat architect A. Stahlie in de Aleidastraat een nieuw hofje had gebouwd en in I960 viel het onder de slopershamer. Een duidelijk reden voor sloop was er niet. Het terrein heeft ook nog tientallen jaren braak gelegen precies als de stukken land waarop eens de huizen van het Spinhuispad en de St. Annazusterstraat hadden gestaan. Verschillende malen hebben verschillende kraakbewegingen getracht iets van de Brandersbuurt te behouden. Meestal tevergeefs. In een enkel geval lukte het een pand blijvend in handen te krijgen zoals dit het geval was met Mouterij De Goudsbloem bij de St. Annazusterstraat. De Mouterij op de hoek van de Noordvest en de St. Anna Zusterstraat, is een van de weinige restanten van de Brandersbuurt, De Mouterij De Goudsbloem dateert uit omstreeks 1800 en was in de 20ste eeuw het bedrijf van A. de Koning de zoon van een meesterknecht uit de Konijnenbuurt, wiens bedrijf zo groot werd, dat hij met Lucas Bols fuseerde. De Goudsbloem is in 1973, dus aan het eind van de sloop van de Brandersbuurt, gekraakt door jonge Schiedammers die het monumentale pand wilden redden om er een jongerencafé in te vestigen. Zij hadden het goed gezien, want de Mouterij heeft de sloop overleefd en is inmiddels een rijksmonument. Dat hadden er dus heel veel meer kunnen zijn, ook aan de St.Annazusterstraat die bij de mouterij uitkomt bij de Noordmolen en heet naar een klooster dat hier tot de 17de eeuw heeft gestaan. Het was vóór de sloop een straatje met woonhuizen, bedrijfspanden en in het midden een sloot die vreselijk stonk door het afval van de branderijen. De sloot is in 1953 gedempt en de straat is kort daarna weggevaagd. Min of meer bewaard maar grotendeels onherkenbaar geworden in de Brandersbuurt zijn de gebouwen die behoorden tot het imperium van de familie Jansen, in Schiedam werkzaam sinds de 18de eeuw, en nu vooral bekend van UTO dat bij de oprichting 'Uit Tegenweer Ontstaan' betekende, maar sinds de fusie met distilleerderij Vlek uit Delft verder ging als 'Unaniem Tot Overeenstemming'. Het bedrijf van Jansen is sinds 1825 gevestigd aan de Zijlstraat en heeft zich gaandeweg uitgebreid over gebied tussen de Noordvest en de Zijlstraat. Het hart van dat bedrijf wordt gevormd door het schitterende, maar inmiddels vrijwel onzichtbare herenhuis dat de Italiaans-Rotterdamse bouwmeester Jan Guidici in 1777 heeft ontworpen voor een lid van brandersfamilie Nolet. Het is inmiddels geheel ingebouwd. Het huis heeft de grote sloop van de Brandersbuurt overleefd, maar is in 1975 ternauwernood opnieuw ontsnapt aan de sloop, ditmaal niet door de gemeente Schiedam, maar door de familie Jansen zelf, omdat het de uitbreiding van het fabriekscomplex in de weg stond. Dat die sloop niet doorging, was te danken aan een snelle reactie van de piepjonge Historische Vereniging, want de gemeente had de sloopvergunning al verstrekt. Wie zijn uiterste best doet, kan nog wel een glimp van het pand Musis 10 Huisjes St. Janshof, foto Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 10