randersbuurt te behouden. Meestal tevergeefs opvangen aan de overkant van de Noordvest vanuit de flats die daar staan. Wie ruim dertig jaar na de grote sloop door de Brandersbuurt dwaalt vindt, dankzij het materiaal in de topografisch- historische atlas, nog veel herkenningspunten. Soms is dat een huis dat om onnaspeurbare redenen is blijven staan, soms een door krakers gered monument, maar soms ook niet meer dan een straatnaam. Zo zijn, om onnaspeurbare redenen, aan de Raam een paar panden blijven staan, zoals dat van de Firma Van der Valk op de hoek van het Groenweegje. Vlakbij Raam en Groenweegje lag de Kinderbuurt. Het straatje speelt een bijrol in het korte verhaal Verbrande Erven van Ferdinand Bordewijk. Het verhaal gaat over een meisje uit Hazerswoude, dat logeert bij een oom in Schiedam, die een belangrijke man is in de moutwijnindustrie en aan de Verbrande Erven woont. Een belangrijke man aan de Verbrande Erven klinkt paradoxaal, want die woonden daar niet, maar Bordewijk heeft het toch echt zo opgeschreven. Van de Verbrande Erven is alleen de straatnaam over. De westzijde is nu de ingang tot de parkeerplaats van de brandweerkazerne, maar in de tijd dat Bordewijk als advocaat in Schiedam werkte, waren de binnenterreinen achter de Verbrande Erven dichtgebouwd met piepkleine woninkjes met maar één kamer, waar geen licht en lucht kon komen en minimale hygiënische voorzieningen ontbraken. Bordewijk gebruikt het meisje uit Hazerswoude om de arme buurten van Schiedam te beschrijven. Ze komt overal, in de sloppen in de oude stad, en in de Brandersbuurt in de Verbrande Erven, Achter de Teerstoof en de Kinderbuurt. De naam Kinderbuurt zou afkomstig zijn van de kinderrijke gezinnen van de brandersknechten die daar woonden. In 1930 vroegen de bewoners de straatnaam te wijzigen, omdat die een ongunstige klank had. De Kinderbuurt is toen opgenomen in het Groenweegje. Sinds 1988 is de naam weer terug, omdat het gemeentebestuur dat historisch belangrijk vond. De Kinderbuurt die Bordwijk nog 'grijnslach van satanisme' noemde, is ook verdwenen, en daarna uit zijn puin herrezen en nu een vriendelijk buurtje met moderne huizen en een royale gemeenschappelijke binnentuin. Gebleven is tenslotte ook een rustiek hoekje in de Brandersbuurt: de bocht van Achter de Teerstoof die uitkomt bij het Zakkendragershuisje, en die de slopers over het hoofd lijken te hebben gezien. Op een zonnige dag lijkt het daar alsof de tijd niet heeft stilgestaan. De Schiedamse Brandersbuurt is in nog geen tien jaar tijd vrijwel geheel van de aardbodem verwijderd, met niet veel meer overblijfselen dan wat bits and pieces, en een invulling van het gebied die wel heel erg hap-snap is gebeurd; Een straatje hier, een buurtje daar en een jaar of tien geleden het project Branderspoort, dat de omgeving van het Spinhuispad, de Vijgensteeg en een deel van het Groenweegje van nieuwe en sombere bebouwing heeft voorzien. Wat er ligt is een opeenstapeling van nooit afgemaakte plannen als resultaat van een immense slooppartij waarvoor tot op de dag van vandaag nooit een sluitende verklaring is gegeven. 11 Musis Pietersteeg en Verbrande Erven, foto's Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 11