te laten aan de Schiedamse gemeenschap Een jaar later maken voorzitter Van Leeuwen en secretaris Dolf Jaeger de balans op. Ze stellen tevreden vast dat het eerste gedeelte van de doelstelling gemakkelijk wordt gehaald, want na de introductie in januari 2007, hebben Schiedamse aanvragers de weg naar dit fonds gevonden. Zij stellen tegelijk echter vast, dat het tweede gedeelte 'door allen' meer tijd vergt, maar dat hadden ze ook niet anders verwacht. De legaten stromen nog niet binnen, eerlijk gezegd moet het eerste nog komen. Musis mocht een blik werpen in het conceptjaarverslag en kreeg de primeur van een paar positieve ontwikkelingen die het fonds in ieder geval voor de aanloopperiode de nodige financiële lucht geven. Het bestuur van het Gemeenschapsfonds Schiedam heeft in zijn eerste jaar niet stil hoeven zitten. Het kreeg maar liefst 23 aanvragen te verwerken, en de bestuursleden hadden hun handen vol aan het beoordelen daarvan. Dat aanvragers het fonds gemakkelijk kunnen vinden, lijkt te danken aan de publiciteit meteen na de start, maar ook aan het onvermoeibaar netwerken van de bestuurders. Die worden daarbij geholpen door de Rabobank die ieder jaar bijeenkomsten organiseert, waarop fondsen zich kunnen profileren, en waar de bestuurders van fondsen de potentiële aanvragers kunnen uitleggen, wanneer ze voor financiële steun in aanmerking komen en hoe ze die kunnen aanvragen. Een andere methode om bekend te maken dat het Gemeenschapsfonds Schiedamse organisaties wil en kan helpen bij het verwezenlijken van hun wensen, is het forum van de drie grote lokale fondsen: het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o., het De Groot Fonds en het Weeshuis. Het Gemeenschapsfonds Schiedam hoopt zich in 2008 aan te kunnen sluiten bij dit overleg. Daar kunnen de fondsen de aanvragen afstemmen, en kunnen de grote fondsen aanvragen naar andere fondsen doorverwijzen of uitsplitsen als ze te groot zijn. Een keihard criterium van het Gemeenschapsfonds Schiedam is, dat het geld voor Schiedamse doelen bestemd is, en dat de aanvrager een rechtspersoon is. Met die criteria in de hand het vernieuwde plein heeft wethouder Daskalakis het Gemeenschapsfonds met ere genoemd. Soms moest het bestuur de nodige creativiteit te hulp roepen om een sympathieke aanvraag toch te kunnen honoreren, al was die naar de letter van het reglement niet puur Schiedams. Een aanvraag van de Stichting Kinderspel voor een Vlaardings, Schiedams en Rotterdams jeugdkamp was te breed. Door het aantal Schiedamse kinderen te delen op de aangevraagde som, kon het fonds toch meedoen. Dankzij een bijdrage per Schiedams kind kon het kamp doorgaan, en genoten 27 Schiedamse kinderen van een fijne vakantieweek. Het bestuur is streng, maar wil zijn beslissingen ook heroverwegen. Toen het St.Antonisgilde, de folkloristische voortzetting van de fameuze Schiedamse zakkendragers, geld vroeg voor de nieuwe kleding van alle zakkendragers, zei het bestuur 'nee'. Toen in een goed gesprek bleek dat het gilde dat niet zozeer voor zichzelf vroeg als wel om met optredens de historische betekenis van de zakkendragers aan de huidige Schiedammers te laten zien, heeft het fonds besloten het kostuum van de deken te financieren. Het pak van diens tegenpool, de brander Daalmeijer wordt betaald door een ander fonds. Een mooi voorbeeld van serieus naar een aanvraag kijken en vervolgens voor een creatieve oplossing zorgen. De relatief beperkte middelen die het fonds als startkapitaal ter beschikking heeft, maken het niet mogelijk om als enig fonds grote projecten te steunen en dus alle publiciteit te krijgen die zulke projecten nu eenmaal genereren. En die publiciteit is nodig om ook het tweede deel van de doelstelling te realiseren: door Schiedammers. Die doelstelling heeft Ad van Leeuwen bij de start duidelijk geformuleerd: hij hoopt dat Schiedammers het Gemeenschapsfonds Schiedam met legaten zullen gedenken. Dat is volgens hem geen utopie, want veel mensen vinden het niet meer nodig alles wat ze bezitten na te laten aan hun kinderen. Die kunnen dikwijls zichzelf uitstekend bedruipen, en dus vinden veel mensen het een aantrekkelijke gedachte ook iets na te laten aan de hebben de bestuurders elf aanvragen toegezegd en acht afgewezen. Er zijn er nog vier in behandeling. De bestuurders vertellen het enthousiast. De Openbare Basisschool De Kring aan het Frans Halsplein was al sinds 2003 bezig het kleine plein dat aan de school grenst en deel uitmaakt van openbare ruimte veiliger en leuker te maken. Dat moest uit eigen middelen en dus met behulp van vrijwillige ouders, de kinderen zelf en acties gebeuren. De laatste fase van het project was het aanbrengen van een passend en stimulerend kunstwerk op een witte muur. Dat moest een educatief project worden, waaraan de kinderen zelf meededen. De school kreeg het zelf financieel niet rond, en dus werd het gemeenschapsfonds benaderd. Dat schonk de 2.000 die nodig was, en nu is de kunstwand zo uitgevoerd, dat de kinderen er om de paar jaar een nieuwe voorstelling op kunnen zetten. Het ontwerp voor de wand is van de Schiedamse kunstenaar Nikolaj Dielemans. Bij de opening van Schiedamse gemeenschap, waaraan ze wellicht hun welvaart danken en waarin ze vaak lang en prettig hebben geleefd. Van Leeuwen en Jaeger beseffen dat legaten alleen zullen komen, als de mensen die wat te legateren hebben, de weg naar het Gemeenschapsfonds Schiedam weten te vinden. Die vinden ze alleen als het fonds bekend is, en dat wordt het als het voldoende publiciteit krijgt. Het bestuur beseft dat het een aantal jaren duurt, voordat het zover is, maar weet ook dat het die publiciteit actief zal moeten proberen te krijgen. Dat lukt alleen met nieuws en dan natuurlijk liefst stimulerend nieuws. Zulk nieuws heeft het fonds een jaar na de start met de bekendmaking dat het Schiedamse bedrijf Huisman Itrec met een vaste jaarlijkse donatie een begin maakt met het garanderen van de continuïteit van het fonds: door Schiedammers. Die donatie garandeert ongeveer twee projecten per jaar. Ook de oproep aan de andere Schiedamse 13 Musis

Musis | 2008 | | pagina 13