Gemeenschapsfonds fondsen om het Gemeenschapsfonds te gebruiken als een loket, waarbij ieders eigen identiteit is gewaarborgd, lijkt succes te krijgen, en zelfs meer dan het bestuur durfde te hopen. Dankzij een besluit van het bestuur van de Stichting Fonds voormalige Schiedamse Kinderkolonie om haar vermogen naar het Gemeenschapsfonds Schiedam over te hevelen, heeft dat fonds zeker vijf jaar de tijd en de financiële ruimte om zich te profileren. Dankzij de ongeveer 200.000 die de stichting op termijn aan het fonds zal overdragen, wordt het mogelijk om zelfstandig grote projecten te ondersteunen, en dat levert nu eenmaal ook grote publiciteit op. Voorzitter Tom Geerdes van de Stichting Fonds voormalige Schiedamse Kinderkolonie laat er geen misverstand over bestaan. Dat fonds sluimert, en heeft een paar vaste aanvragers die ook vast geholpen worden. Dat vindt hij niet meer van deze tijd. De loketfunctie die Ad van Leeuwen met was vaak het gehele bedrag, legde Laura Maas bij. Haar initiatief was in 1900 de basis voor de Schiedamsche Kindervakantie Vereeniging. Die zocht contact met een vergelijkbare vereniging in Delft, en samen kochten ze in 1907 de villa Groot Dennenlust bij Nijkerk. Daarmee waren Delft en Schiedam landelijk voorlopers. In het 'vakantiehuis' heerste een streng regime wat niet iedereen even prettig vond. Eindredacteur Hans van der Sloot van Musis weet het nog precies: het woord vakantie was niet van toepassing. De dames die de scepter zwaaiden waren streng, en alles wat kinderen een vakantiegevoel zou kunnen geven was streng verboden. Zelfs de brieven naar huis werden gecensureerd, want kritische verslagen waren verboden. Hans kwam wel met een kleur en een paar kilo's extra gewicht thuis, maar bewaart aan Groot Dennenlust geen prettige herinneringen. Het was geen vakantiekolonie, maar een gezondheidskolonie. Overigens had in Delft en Schiedam niemand het over Groot Dennenlust, maar over Voorthuizen, de laatste treinhalte, vanwaar bussen de kinderen verder naar Nijkerk vervoerden. De verbetering van de hygiëne in Schiedam, en de betere leefomstandigheden van de meeste kinderen na de Tweede Wereldoorlog, maakte de kolonie geleidelijk overbodig, en in 1976 is de vereniging ontbonden, het gebouw verkocht, en de Het nieuwe fonds is energiek aan de slag gegaan veel elan heeft aangekondigd en de doelstelling Voor Schiedammers Door Schiedammers spreken het bestuur van de stichting aan. Als het Gemeenschapsfonds Schiedam wel in staat is actief te zijn in fondsenland, waarom dan dit vermogen niet ter beschikking stellen. Geerdes vindt het de maatschappelijke verantwoordelijkheid van fondsbeheersers om een actief beleid te voeren. Dat doet zijn stichting al jaren niet meer, en dus heeft hij het bestuur voorgesteld de stichting te liquideren en het vermogen over te dragen aan het Schiedamse Gemeenschapsfonds. Hij heeft haarscherp geformuleerd waarom hij dat de beste bestemming van het geld vindt: 'het nieuwe fonds is energiek aan de slag gegaan; nieuwe mensen zetten zich in voor het goede doel; overdracht van ons vermogen geeft een aardige opstap, en goed voorbeeld doet wellicht goed volgen.' Er zijn veel fondsen die hetzelfde slaperige bestaan leiden, en het Gemeenschapsfonds Schiedam bruist van leven en enthousiasme. Ad van Leeuwen en Dolf Jaeger zijn het helemaal met hem eens. Het bestuur van de stichting was dat ook en dus zal het zo gaan. Tom Geerdes vertelt hoe de Stichting Fonds voormalige Schiedamse Kinderkolonie is ontstaan. Schiedam was honderd jaar geleden een ongezonde stad. De grachten waren open riolen en de branderijen zorgden voor veel luchtvervuiling. In die smerige stad groeiden de kinderen op van arbeiders die lage lonen kregen. Die kinderen waren dus slecht gekleed, en aten onvoldoende en ook vaak ongezond. Aan het eind van de 19de eeuw drong tot de 'betere standen' door dat niemand was gebaat bij mensen die niet gezond waren, en dat het gezonder maken van de maatschappij bij de kinderen moest beginnen. Het was Laura Albertina Maas, de ongetrouwde dochter van een van de bekendste Schiedamse gedistilleerdondernemers, die het initiatief nam om kinderen uit arme gezinnen op een gezonde vakantie te sturen. Ze gingen naar de huizen van de Landelijke Commissie voor Kinderkolonies. De bedoeling was dat de ouders een eigen bijdrage betaalden, maar wat die niet konden betalen, en dat opbrengst ondergebracht in het fonds, waarvan Tom Geerdes sinds 1982 in het bestuur zit. Die stichting is vanaf de oprichting bestuurd door deftige dames, waarvan sommige nog bij de vakantiekolonie betrokken waren geweest, en andere notabelen. Het doel was duidelijk: het bevorderen van het jeugdwelzijn in het algemeen en in Schiedam in het bijzonder. Omdat het bestuur geen wervende activiteiten ontplooide sukkelde het fonds in slaap, en ontstond een beperkte vaste cliëntèle. Dat vindt het bestuur onbevredigend en daarom wordt het vermogen overgedragen aan het Gemeenschapsfonds Schiedam, want, zegt Tom Geerdes:'zo blijft publiek geld publiek geld.' De overdracht vindt plaats zodra het Gemeenschapsfonds Schiedam de fiscale status heeft, die het vrijstelt van schenkingsrechten. Een blik in het conceptjaarverslag van het Gemeenschapsfonds Schiedam leert dat veel door dit fonds gehonoreerde aanvragen eveneens de bevordering van het kinderwelzijn beogen. Een betere aansluiting aan de doelstellingen van het Fonds voormalige Schiedamse Kinderkolonie is dus nauwelijks denkbaar. De bestuurders zijn dolblij, want nu kunnen ze echt aan de slag en laten zien wat een fonds met betrokken bestuurders en een redelijk vermogen tot stand kan helpen brengen. Nu de legaten nog. Ad van Leeuwen: 'de Schiedammers zouden er een eer in moeten stellen om als eerste het fonds met een legaat te gedenken.' Nadere informatie: www.gemeenschapsfondsschiedam.nl Secretariaat: Sonderdanckstraat 3, 3116 BS Schiedam. 15 Musis

Musis | 2008 | | pagina 15