liggen dat het nog maar de vraag is of de Wieken zal overleven en zo ja wat dan de toegevoegde waarde van deze zwarte school aan de andere twee zal zijn. Samenvoeging van de Taaltuin met Ababil en de Wieken in één gebouw biedt vanuit het oogpunt van integratie vooralsnog geen enkel perspectief. Integendeel, binnen de lichter opkleurende multiculturele ontwikkeling van Nieuwland, wordt de gedroomde 'wereldschool' een zwarte enclave die geenszins de verhoudingen weerspiegelt van de gemeenschap eromheen. De medezeggenschapsraad van de Taaltuin maakt zich ernstige zorgen over de toekomst. Temeer daar het gerucht is verspreid dat de beslissing tot het samenvoegen van de drie scholen binnen een gebouw in feite al is genomen. Het wachten zou zijn op een geschikte locatie. Ook deze wordt reeds genoemd, namelijk het terrein van het Accent-college tegenover de Taaltuin. De geruchtenstroom gaat nog net niet zover dat de juiste datum van de eerste paal al wordt genoemd alsmede het aantal lokalen en faciliteiten dat de nieuwe onderwijsinrichting zou moeten tellen. De vasthoudendheid waarmee uitspraken worden gedaan tekent echter de vrees voor wat de toekomst brengen zal en tevens de geringe zorgvuldigheid waarmee politiek, wethouder en ambtenaren gesprekken hebben gevoerd met de schoolleiding en de medezeggenschapsraad. Waarbij de eerstgenoemden uitgebreid hebben stilgestaan bij de prachtige vergezichten van integratie, verruiming van de toekomstige faciliteiten door verhoging van de efficiency en samenvoegen van de beschikbare budgetten. Maar bovenal werd in de gevoerde gesprekken vastgehouden aan dat ene ideaal; een 'wereldschool' in Nieuwland waarmee Schiedam tot de eerste steden in Nederland behoort die zo'n vooruitstrevend schoolmodel durft realiseren. Bij zoveel moois komt de door bestuur, schoolleiding en medezegenschapsraad gevreesde realiteit van een zwarte mega-school die eerder de segregatie in de hand zal werken dan bijdraagt aan de integratie, de politiek uiterst ongelegen. Waarop de politiek doet wat des politieks is, ze ontloopt de discussie en schuift de kritiek en tegenwerpingen op voorhand terzijde om zich ongestoord te kunnen vermeien in die prachtige gedachten over de wereldschool en de culturele verheffing van allochtoon Schiedam. Moeilijk te begrijpen valt hoe de wethouder het voornemen om drie zwarte scholen samen te voegen tot één school van 600 tot 800 leerlingen, denkt te rijmen met de inhoud van de 'Concept Startnotitie Bevorderen van integratie en tegengaan van segregatie in het basisonderwijs', die inmiddels de onderlegger is van het Schiedamse beleid op dit punt. 'Gewaakt moet worden', schrijft de notitie, 'voor een vervolgens, 'moet worden tot de politiek van het verleiden'. 'Draagvlak vinden, overtuiging en vertrouwen winnen zijn noodzakelijk om onderwijssegregatie daadwerkelijk te voorkomen'. Ook in het uitvoeringsplan is de notitie helder: 'Bij het tegengaan van segregatie gaat het er vooral om een meer evenwichtige verdeling te krijgen van de leerlingen over de scholen. Hierbij zijn stedelijke afspraken die met verschillende partners moeten worden gemaakt noodzakelijk'. En tenslotte vat de notitie de situatie in Nieuwland nog in het bijzonder samen met te schrijven; 'De voornaamste oorzaak van de segregatie in Nieuwland is de huisvesting. Indien door de herstructurering in Nieuwland de populatie verandert biedt dit kansen om ook de populatie van de scholen te veranderen'. Het samenbrengen van drie zwarte scholen in één gebouw staat haaks op dit beleidsvoornemen. Nieuwland verandert, maar in plaats van mee te veranderen wordt vanuit het politieke voornemen een 'wereldschool' te stichten een concentratie van allochtoon basisonderwijs in het leven geroepen in de vorm van een schoolmastodont die per definitie segregatie in de hand werkt omdat deze school noch voor autochtone noch voor allochtone Schiedammers die integratie nastreven de voorkeur zal hebben. De vlucht vanuit Nieuwland naar beter gemengde scholen elders in de stad zal slechts toenemen. Met als omgekeerd gevolg een instroom van allochtone kinderen met een grotere chterstandsproblematiek. Nu al kennen de Taaltuin, het Startblok en het Meesterwerk een grotere allochtone schoolpopulatie dan gerechtvaardigd wordt door wijk en voedingsgebied. Het bestuur van de Stichting Primo dat verantwoordelijk is voor elf openbare basisscholen in Schiedam zegt bij monde van voorzitter Peter Stadhouders geen meerwaarde te zien in het plan tot samenvoeging. Stadhouders; 'Het uitgangspunt was en is dat de Taaltuin hoogst noodzakelijk een nieuwe behuizing moet hebben. De school dateert uit het begin van de jaren tachtig. Het wordt dus wel een keer tijd om een school te bouwen die past bij het huidige onderwijsconcept. Als er dan al gesproken moet worden over samenwerking met andere scholen dan zal dit moeten aansluiten bij het concept dat de Taaltuin en de Stichting Primo voorstaan. Het in één gebouw onderbrengen van drie zwarte scholen past daar niet in. Samenwerken is ook mogelijk met drie scholen op drie afzonderlijke locaties. Bovendien telt het argument van besparing op de bouwkosten niet zo. Een mooi voorbeeld van de wijze waarop kan worden bespaard op bouwkosten op verschillende locaties is de bouwstroom van ver gestandaardiseerde politiebureaus een paar jaar geleden. Op dezelfde manier kan worden gekeken naar scholenbouw, hetgeen in het verleden wel vaker is gebeurd. Natuurlijk willen nksom redeneren om rechtsom resultaat te boeken concentratie van kinderen met een achterstand op bepaalde scholen. De gemeente overlegt hierover tenminste een keer per jaar met de schoolbesturen over de bevordering van integratie en het terugdringen van segregatie'. Twee pagina's verderop zet de Startnotitie vervolgens uiteen dat moet worden ingezet op spreiding van allochtone leerlingen en belooft vervolgens dat 'Gezamenlijk met betrokken schoolbesturen zal de gemeente op basis van de problematiek, stedelijk en per wijk, ambities formuleren en maatregelen voorstellen'. 'Politiek van het spreiden', zegt de notitie we met de wethouder graag een inhoudelijke discussie voeren over een brede school, maar dan zie ik dat toch eerder in een goede samenwerking tussen het gemeentebestuur en de verschillende besturen van onderwijsorganisaties met de kwaliteit van het onderwijs, geborgenheid van de kinderen, bevorderen van integratie en ouderparticipatie als uitgangspunt. Met het plan zoals het er nu ligt kunnen we vooralsnog in ieder geval niet meegaan. Daarin zie ik geen meerwaarde voor de Taaltuin en al helemaal niet voor de kinderen op school'. 19 Musis

Musis | 2008 | | pagina 19