moeilijkde straatcultuur van leipe Mocro's ongens in Nederland iets typisch Marokkaans ontdekt De jarenlange straatervaring maakte De Jong zekerder van zichzelf: 'Ik spreek nu verscheidene sociale talen en ik voel me op meer plekken veilig. Ik ga nog regelmatig terug. Dat heb ik met ze afgesproken. Ik krijg ook veel telefoontjes en sms'jes van ze. Ze reageren positief op mijn boek.' De Jongs bevindingen wortelen in groepsgedrag, dat dient om collectieve behoeften te bevredigen. Voor de 'Marokkaanse' jongens zijn dat erkenning, vermaak en veiligheid. Doel van het rondhangen op straat is niet het veroorzaken van overlast. Chillen (op een relaxte manier samenzijn) is veel belangrijker. Maar de macho-waarden van de straatcultuur, waarin hardheid en opkomen voor jezelf, desnoods met geweld, centraal staan, leiden makkelijk tot conflicten met buitenstaanders. Dan is de weg naar de-escalatie vaak afgesloten. Wie over zich laat lopen, toont zwakte en verliest de veiligheid van de groep. Hij wordt het mikpunt van spot, roddels, diefstal en krijgt niet zelden een pak slaag van iemand die daarmee zijn eigen groepsstatus wil verhogen. De jongens 21 Musis straatculturen elders in de wereld. Het tekortschieten van de ouders, halsstarrige ontkenning: in de Verenigde Staten zag hij het bij ontspoorde Koreaanse jeugdgroepen en collega onderzoekers meldden het bij Pakistaanse straatjongens in Oslo en als onderdeel van de straatcultuur van Chileense migrantenkinderen in Barcelona. Kapot moeilijk bevat veel citaten van de straatjongens uit Overtoomse Veld. Ze worden getoetst aan een heldere theorie. Het was moeilijk hun vertrouwen te winnen. Het lukte De Jong, niet door te slijmen, maar door eerlijk te zijn over zijn vooroordelen jegens Marokkanen. Die behoorden tot de belangrijkste obstakels die hij moest overwinnen, tezamen met zijn beschermde, academische opvoeding. Hij bleef een buitenstaander, 'het studentje', maar zijn aanwezigheid en zijn onderzoek werden door de jongens geaccepteerd. Een overwinning. De jongens mijden nieuwsgierige buitenstaanders en proberen ze desnoods de buurt uit te beuken. Vrolijke Mocro's in ons eigen Groenoord, Deze foto heeft verder geen verband met de jongeren en geschetste situaties in het artikel van Joeri Boom. Foto Jan van der Ploeg

Musis | 2008 | | pagina 21