lu, de anarchistische beginselen toegedaan gevangenis, een ongehoord politie- en justitieschandaal en Johanna van Dijk op de weg tussen Schiedam en Delfshaven in de zomer van 1909. De meisjes getuigden tegen hem, daartoe door de politie aangezet. De getuigenis van de meisjes was op zijn minst zwak, want zij beweerden dat de aanranding in juli 1909 plaats had gevonden ten tijde van de brand van branderij 'De Valk' te Delfshaven. Navraag had opgeleverd dat deze molen in 1906 en nog eens in 1908 in brand had gestaan, maar niet in 1909. Bovendien beweerden de meisjes dat de aanrander dronken was, terwijl De Vries sinds 1903 erkend geheelonthouder was. Een ander verwijt trof zijn eigen advocaat, die, zoals hiervoor al beschreven, verzuimde belangrijke getuigen op te roepen, die voor zijn onschuld zouden kunnen pleiten. Een en ander mocht niet baten. Ondanks de steun van genoemd Comité werd hij niet in het gelijk gesteld. Na enige tijd zal hij de moed verloren hebben en zich gericht hebben op zijn eigen toekomst. Hij pakte zijn handeltjes weer op, werd zelfstandig pantoffel maker, maakte kettingkasten voor de Vlaardingse fietsfabriek Benzo en legde zich rond 1922 toe op de fotografie. Hoewel de fotografie geen vetpot is geweest, wist De Vries zich hiermee een gewaardeerde plaats in de gemeenschap te verwerven. Vele honderden, zo niet duizenden Vlaardingers werden door hem geportretteerd, terwijl hij ook veel bijzondere gebeurtenissen, zoals het bezoek van koningin Wilhelmina in 1923 vastlegde. Het meest bekend zijn echter zijn scheepsportretten, genomen vanaf de Nieuwe Haven of het Hoofd. Hoewel hij nooit gerehabiliteerd werd, kreeg hij postuum een eerbetoon van niemand minder dan de bekende gemeentearchivaris M.C. Sigal. Een opmerkelijk gegeven, als men bedenkt dat Sigal, met zijn aristocratische trekjes, de communist De Vries met een gedrukt In Memoriam eerde. In kort bestek schetst Sigal hierin het leven van De Vries. De aangrijpende periode uit de jaren 1910-1912 wordt, om begrijpelijke redenen, niet uit de doeken gedaan. Of zou Sigal, sinds 1919 in Vlaardingen archivaris, hiervan niet op de hoogte zijn geweest? Het stukje levert in ieder geval enige aanvullende gegevens op over de aanloop naar de fotografie. De Vries begon op 15-jarigeleeftijd zijn carrière als arbeider bij 29 Musis Burgemeester Pier Pruis (1867-1927) haalt koningin Wilhelmina op 19 september 1924 van de trein, bij 'halte Vlaardingen-Oost'. (Foto PD. de Vries; collectie Stadsarchief Vlaardingen)

Musis | 2008 | | pagina 29