lie- t 22 Maanden een ongehoord P. D. DE VRIES, Vlaardingen. DE VRIES, 6>ro Kl ^4 o U>$. de Staats Spoorwegen. Als liefhebberij had De Vries intussen de fotografie opgepakt en zich daarin dusdanig bekwaamd dat, zo meldt Sigal, hij artikelen schreef in fotografische vakbladen. Wanneer De Vries zich als professioneel fotograaf manifesteerde, is niet exact bekend, doch vermoedelijk is dat in of kort voor 1922 geweest. De Vries had de gewoonte veel van zijn foto's te dateren, waarvan de oudste uit 1923 stammen. Zijn meest actieve periode lag tussen 1923 en 1925, maar ook uit de jaren dertig en veertig van de 20e eeuw zijn veel foto's in diverse collecties bewaard gebleven. Hij was een regelmatige leverancier van het gemeentearchief, waartoe hij zijn zware platencamera op statief op de rug mee naar buiten nam. In opdracht legde hij stadsbeelden vast, die door sloop of aan te leggen wegen spoedig zouden veranderen. In 1941 kwam een einde aan zijn fotografische carrière. In een ongedateerde brief (ontvangen op 4 juli 1941berichtte hij aan Sigal, dat hij '...drie reproducties, waarmede U bij mij is geweest, niet kan maken...' vanwege zijn 'gezondheid'. Hij vervolgde 'Blijf steeds naar en krachteloos, zoodat ik van alle fotografisch werk moet afzien. U dankend voor het vele werk dat ik in den loop der jaren voor U gedaan heb, zeg ik U hartelijk mijn afscheid en hoop wat rustiger, zonder zorgen nog wat te leven.' Sigal schreef nog op 4 juli een bedankbrief aan De Vries: 'Het vele werk, dat U in den loop der jaren voor het archief verrichtte was steeds keurig in orde en menig stadsbeeld, dat reeds verdwenen is of t.z.t. verdwijnen zal werd door U vastgelegd voor de toekomst. Op deze wijze zal Uw naam verbonden blijven aan de prentverzameling dezer gemeente.' De Vries was toen inmiddels zeventig jaar oud en zal nauwelijks meer om den brode actief zijn geweest. De waarderende woorden van Sigal zijn opmerkelijk als bedacht wordt dat De Vries al die tijd zijn communistische voorkeur heeft gehandhaafd. Vermoedelijk zal hij dat niet openlijk hebben gedaan aangezien dit onherroepelijk zijn werk als fotograaf bemoeilijkt zou hebben. Zijn communistische sympathieën uitten zich in het stemgedrag (CPN) en een abonnement op het maandblad 'Rusland van Heden', het orgaan van de Vereeniging van Vrienden der Sowjet-Unie dat vanaf 1933 verscheen. In de meidagen van 1940 heeft hij alle exemplaren van dit blad samen met zijn kleindochter achter op de binnenplaats van zijn huis aan de Hoogstraat verbrand, beducht voor represailles door de Duitse bezetter. Gecombineerd met zijn anti-religieuze houding en het lidmaatschap van de geheelonthoudersbond ('De Blauwe Knoop') tekent dit zijn principiële levensvisie. 31 Musis Het is zeer ^sed mogelijk dat die twee mannen, gesteld dat alles waar is wat\die meisjes destijds verklaard hebben, den bedrijver van die aartrqnding kennen, zoodat, mochten zij gevonden worden, mijn onschuld dan glansrijk bewezen wordt. In elk geval zullen deze nog ontkende personen dan zeker ge tuigen dat ik de aanrander n iet was. Ik verzoek U daarom, in naam Tan het onvermlschU recht, KOMT MIJ ALLEN TE HULP 111 Mijn naam is, aat 21, Vlaardingen. Portret van Pieter Douwes de Vries (1866-1945), particuliere collectie en titelblad van de brochure uit 1912, Bibliotheek van het Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam

Musis | 2008 | | pagina 31