Openbare kunst: een bedreigde diersoort een andere kant opkijkt. Dan behoort zelfs kidnap tot de mogelijkheden. Zo verdween het bronzen beeldje De drie gratiën van Auke Hettema bij de Planciusschool door onachtzaamheid van een ambtenaar bij de verkoop van de te slopen school voorgoed uit Vlaardingens gemeentelijk bezit. Omdat vergeten werd het kunstwerk in de akte van de verkoop uit te sluiten, kon de nieuwe eigenaar er mee doen wat hij wilde. Zo komt het dat De drie gratiën tegenwoordig bij een school in Spijkenisse staan. Minstens zo bizar is het lot van de Winkelende dame met hondje, een bronzen beeldje van Kees de Kruijff dat voorafgaand aan de verbouwing van het Liesveld werd opgeslagen bij Gemeentewerken en daarna spoorloos verdween. Totdat Horsten in Het Algemeen Dagblad een foto zag van een beeldje dat door een voorbijganger ergens in Schiedam was opgemerkt. Het vertoonde een treffende overeenkomst met het Vlaardingse beeldje. Alleen was het boodschappenmandje naar de andere arm van de dame verhuisd en was het hondje genetisch aangepast. Horsten verzamelt zulke berichten in een knipselmap. Te zeggen dat hij er dagwerk aan heeft, is overdreven. Maar de lotgevallen van openbare kunst zijn zo wisselvallig, dat ze regelmatig goed zijn voor een stukje in een krant. Is hij soms bezig materiaal te verzamelen voor een derde boekje over de teloorgang van het openbaar kunstbezit? Zo somber ziet Horsten het nou ook weer niet in: "Onze waarschuwing uit Beeldenroute Vlaardingen is wel degelijk ter harte genomen. Er wordt ontegenzeggelijk méér aandacht aan ons openbare kunstbezit besteed. Er wordt bijvoorbeeld gezocht naar plaatsen om kunst die bij sloopwerk in de Westwijk tijdelijk werd verwijderd, weer in de wijk terug te brengen. Daarmee erkent de gemeente het belang van kunstwerken als bijdragen aan het collectief geheugen. Kunstwerken horen net als gebouwen bij een bepaalde plek en zorgen zo voor continuïteit in de beleving van die plek. Ook uit het feit dat de gemeente onlangs een bedrijfje heeft ingehuurd dat alle kunstwerken afloopt en waar nodig schoonmaakt en onderhoudt kun je afleiden dat het belang van kunst langs de openbare weg wordt erkend." Een ander bewijs dat de gemeente de straatkunst niet helemaal aan haar lot overlaat is de restauratie van Leen Dropperts object De schakel. Dit werk stond jarenlang te verkommeren op een schoolplein in Holy, waar de schooljeugd er gretig fikkies in stookte en graffiti op kalkte, totdat het stadhuis besloot het een tweede leven te gunnen, en wel als blikvanger op de nieuwe rotonde aan de Lepelaarsingel. Een hoopvol signaal vindt Horsten ook de zorg om het reliëf dat vooruitlopend op de sloop, van de gevel van de voormalige huishoudschool aan de Van Hogendorplaan is gehaald in afwachting van een nieuwe bestemming. Wat er gebeurd is of gaat gebeuren met een mozaïek van Jo Jansen dat zich binnen in de school bevond is daarentegen volstrekt onduidelijk. Verder doet het hem deugd dat bij de sloop van de LTS aan de Deltaweg het beeldje Jongetje op aambeeld van Theo van der Nahmer werd veiliggesteld. Dit kunstwerk heeft een plaatsje gekregen bij een andere school: de dependance van de VOS aan de Claudius Civilislaan. Een glas in loodraam uit dezelfde LTS, dat de arbeid uitbeeldt, wordt verplaatst naar een school aan de Korhoenlaan. Positief zijn ook de berichten over het kunstwerk moeder en kind van Jan de Winter dat wegens de afbraak van het Rode Kruisgebouw in de Westwijk verhuist naar de HOED aan de Kopenhagenlaan. En het ziekenhuisbestuur heeft aangekondigd kunstwerken die bij het in 2008 slooprijpe Holyziekenhuis horen, zoveel mogelijk te zullen sparen om ze straks een plek te geven in het nieuwe Vlietlandziekenhuis in Schiedam. Allemaal tekenen die wijzen op een groeiend verantwoordelijkheidsbesef bij gemeente en publiek voor het openbaar kunstbezit. De zon breekt door. Maar voorlopig ligt slechts de helft van de straat in het licht. Er is nog steeds een schaduwkant. Soms wordt met kunstwerken die jarenlang als 'landmark' op een bepaalde plek stonden en die wegens nieuwbouw of herinrichting werden verwijderd of opgeslagen, niets meer gedaan. Waar is De Zeemeermin van Nic Jonk uit het V&D- pand gebleven? Wat gaat er gebeuren met Kind en Natuur van Hans Krapels en Twee edelherten en een steur van Leen Droppert? Deze twee kunstwerken werden opgeslagen in een depot omdat de gebouwen aan de Kamerlingh Onnesstraat waar ze aan waren gekoppeld, zijn gesloopt. Een nieuwe bestemming is nog niet gevonden. Om maar een paar voorbeelden uit 'Buiten-gewoon-buiten' aan te halen. En laten we het vooral niet hebben over het lot van de beklagenswaardige Pomona. Dit onttakelde beeld van de godin van het fruit werd van arrenmoede maar uit het Hof verwijderd 33 Musis

Musis | 2008 | | pagina 33